Առողջություն 14:09 27/07/2023 Արցախ
Հուլիսի 27-ին Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Արցախի առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 13 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
Ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագանների մատակարարումը Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 23 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 82 հիվանդ, 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

Здоровье 16:07 27/07/2023 НКР
Сегодня, 27 июля, при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста 11 пациентов вместе с сопровождающими перевезены из «Республиканского медицинского центра» министерства здравоохранения Республики Арцах (НКР) в специализированные медицинские центры Республики Армения.
Согласно сообщению пресс-службы министерства здравоохранения Арцаха, планируется, что в течение дня еще 13 пациентов, в рамках государственного заказа направленные на лечение в Армению, с сопровождающими вернутся на машинах МККК в Арцах.
«Азербайджанская сторона по-прежнему запрещает доставку столь необходимых медикаментов и медицинских принадлежностей в Арцах автомобилями Красного Креста.
В настоящее время стационарное лечение в медобъединении «Аревик» проходят 23 ребенка, 5 находятся в отделении неонатологии и реанимации.
82 пациента проходят стационарное лечение в ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 7 пациентов находятся в реанимационном отделении, 2 из них – в крайне тяжелом состоянии», – говорится в сообщении.