Հայաստանը չի մասնակցի ՀԱՊԿ «Սկալա-2023» զորավարժություններին
Հայաստանը չի մասնակցի Բելառուսում ՀԱՊԿ երկրների փրկարարների զորավարժություններին։ ՀՀ ՆԳՆ-ից Armenia Sputnik-ից հայտնել են, որ պատճառը փրկարար ծառայության աշխատակիցների ծանրաբեռնվածությունն է։
Սեպտեմբերի 1-6-ը ՀԱՊԿ երկրների ստորաբաժանումները կմշակեն Մինսկի տարածաշրջանի միջուկային օբյեկտում տեղի ունեցած վթարի հետևանքների վերացումը։
Բելառուսի արտակարգ իրավիճակների նախարար Վադիմ Սինյավսկին ավելի վաղ հայտնել էր, որ ՀԱՊԿ «Սկալա-2023» արագ արձագանքման հավաքական ուժերի զորավարժությունների թեման միջուկային օբյեկտում վթարի վերացումն է։
Բելառուսում զորավարժությունների ակտիվ փուլը կանցկացվի ԱԻՆ Քաղաքացիական պաշտպանության համալսարանի Մինսկի տարածաշրջանի մասնաճյուղի հիման վրա։ Կկիրառվեն արտակարգ իրավիճակների արձագանքման և կառավարման որոշումների կայացում:
Հիշեցնենք, որ հունվարին Հայաստանը հրաժարվել էր ընդունել ՀԱՊԿ «Անխորտակելի եղբայրություն-2023» համատեղ զորավարժությունները։

Политика 12:46 27/07/2023 В мире
Армения не будет отправлять спасателей на учения Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в Беларуси.
МВД Армении сообщило «Sputnik Армения» (МИА «Россия сегодня»), что причиной отказа от участия в учениях является «загруженность сотрудников спасательной службы».
Министр по чрезвычайным ситуациям Беларуси Вадим Синявский ранее сообщал, что тема учений коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ «Скала-2023» – ликвидация аварии на ядерном объекте.
Активная фаза учений в Беларуси пройдет на базе филиала Университета гражданской защиты МЧС в Минской области. Будут отрабатываться реагирование на чрезвычайные ситуации и принятие управленческих решений.