Քաղաքական 15:17 28/07/2023 Հայաստան
Քաղցած, դեղորայքի կարիք ունեցող տասնյակ հազարավոր մարդիկ կամրջի այն կողմում են, բեռներն այս կողմում. Սյունիքի մարզպետը՝ դիվանագետներին
Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր բնակավայր՝ Լաչինի միջանցքի սկզբնամաս այցելած Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներին Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը նախ տեղեկացրեց, որ Ադրբեջանը փակել է դեպի Արցախի Հանրապետություն հումանիտար բեռների ճանապարհը։
«Ձե աչքով եք տեսնում` ինչպես է Ադրբեջանը փակել հումանիտար բեռների ճանապարհը։ Այս մեքենաները տևական ժամանակ գտնվում են այստեղ, անհնար է հումանիտար բեռների տեղափոխումը սահմանից այն կողմ, դեպի 120 հազար բնակիչներ։ Այնտեղ մարդիկ, երեխաները քաղցած են»,-ասաց նա։
Ռ.Ղուկասյանը նշեց, որ  Ադրբեջանի կողմից կա արձագանք. «Խոսում են ինչ-որ ինտեգրացիայի մասին, բայց արդյո՞ք  այդ ինտեգրացիային սովամահության ճանապարհով են ուզում հասնել։ Դա անընդունելի է բոլորիս համար։ Դա ճանապարհ չէ, մարդիկ սոված են։ Լաչինի միջանցքը միակ ճանապարհն է, որով հումանիտար բեռը պետք է հասնի այն մարդկանց, որոնք անհամբեր սպասում են, անհրաժեշտ է նրանց, այլապես բոլորս լուռ ականատես ենք լինելու, թե ինչպես է իրավիճակը ամեն վայրկյան վատթարանում։
Այն մոտեցումը, որ մարդկանց, այդ թվում երեխաներին սոված պահելու միջոցով ինչ-որ նպատակի են հասնում, չի կարող ընդունելի լինել ժամանակակից աշխարհում»։
Սյունիքի մարզպետի խոսքով, Հակարի կամրջի ամբողջ երկայնքով տեղակայված են ադրբեջանական զորքերը և խորությամբ նույնպես։
«Վերլուծությունները թողնում եմ ձեզ։ Քաղցած, դեղորայքի կարիք ունեցող տասնյակ հազարավոր մարդիկ կամրջի այն կողմում են, բեռներն այս կողմում»,- ասաց Ռ.Ղուկասյանը։

Политика 16:33 28/07/2023 Армения
Губернатор Сюника – дипломатам: Десятки тысяч голодающих людей находятся по ту сторону моста, гуманитарные грузы – по эту
Губернатор Сюникской области Армении Роберт Гукасян сперва обратил внимание прибывших в Корнидзор, к въезду в Лачинский коридор, представителей аккредитованных в РА дипломатических миссий на то, что Азербайджан перекрыл путь для предназначенных Республике Арцах гуманитарных грузов.
«Вы можете собственными глазами увидеть, как Азербайджан перекрыл путь для гуманитарных грузов. Эти машины здесь уже длительное время, транспортировка гуманитарных грузов для 120 тысяч жителей через границу невозможна. Там голодают люди, дети», – сказал он.
Р. Гукасян отметил, что из Азербайджана есть отклик: «Они говорят о какой-то интеграции. Но они хотят добиться этой интеграции, обрекая людей на голод? Это неприемлемо для всех нас. Это не путь, люди голодают. Лачинский коридор – единственный путь, по которому гуманитарный груз может быть доставлен людям, которые с нетерпением ждут, нуждаются в нем. В противном случае мы все будем молчаливыми свидетелями того, как ситуация ухудшается с каждой секундой.
Этот подход – когда они добиваются какой-то цели, моря голодом людей, включая детей, – в современном мире неприемлем».
По словам губернатора Сюника, азербайджанские войска дислоцированы вдоль моста Хакари.
«Анализ оставляю вам. Десятки тысяч голодающих людей, нуждающихся в медикаментах, находятся по ту сторону моста, гуманитарные грузы – по эту», – сказал Р. Гукасян.