Սինգապուրում 20 տարվա մեջ առաջին անգամ կնոջը մահապատժի են ենթարկել
Սինգապուրի իշխանությունները գրեթե 20 տարվա մեջ առաջին անգամ մահապատժի են ենթարկել մի կնոջ, որը դատապարտվել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար։ «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասվում է Թմրամիջոցների դեմ պայքարի կենտրոնական բյուրոյի հայտարարության մեջ։
Սարիդևի Ջամանին մահապատժի է դատապարտվել 2018 թվականին՝ մոտ 30 գրամ հերոին վաճառելու համար։
«Մահապատիժն իրականացվել է 2023 թվականի հուլիսի 28-ին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ հայտարարության՝ Վերաքննիչ դատարանը մերժել է կնոջ բողոքը, ներման մասին երկրի նախագահին ուղղված նրա խնդրագիրը նույնպես չի բավարարվել:
Մահապատիժը տեղի է ունեցել՝ չնայած իրավապաշտպանների ակտիվ բողոքին։ Նրանց խոսքով՝ վերջին անգամ Սինգապուրում կնոջ նկատմամբ մահապատիժ է կիրառվել 2004 թվականին։ Այդ ժամանակ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության համար կախաղան էր բարձրացվել 36-ամյա վարսավիրը։

Сингапур: впервые за почти 20 лет казнили женщину, осужденную за продажу наркотиков
Власти Сингапура впервые за почти 20 лет казнили женщину, она осуждена за распространение наркотических веществ, говорится в заявлении Центрального бюро по борьбе с наркотиками. Подробности приводит РИА Новости.
«Приговор к смертной казни, вынесенный Саридеви Джамани, был приведен в исполнение 28 июля 2023 года», — уточняется в публикации.
Женщине вынесли приговор в 2018 году за сбыт около 30 граммов героина.
Как отмечает ведомство, апелляционный суд отклонил жалобу осужденной, ее прошение к президенту страны о помиловании также не было удовлетворено.
Казнь состоялась несмотря на активные протесты правозащитников. По их словам, высшая мера наказания к женщине в Сингапуре в последний раз применялась в 2004 году. Тогда за незаконный оборот наркотиков повесили 36-летнюю парикмахершу.