Քաղաքական 15:47 28/07/2023 Հայաստան
Արցախում հումանիտար ճգնաժամը ժամ առ ժամ ահագնանում է. Կոստանյանը՝ ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագետներին
«Դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները Սյունիքում են՝ տեսնելու հումանիտար բեռը, տեսնելու, որ Ադրբեջանն արգելափակում է Լաչինի միջանցքով բեռների անխափան մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ»,- Կոռնիձորում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը։
Նա նշեց, որ այս պահի դրությամբ որևէ դրական զարգացում չկա։
Իրավիճակին տեղում ծանոթանալու նպատակով Կոռնիձոր այցելած ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագետների ներկայությամբ ասուլիսում Կոստանյանն ասաց, որ Արցախի Հանրապետությունում ճգնաժամը շարունակում է ահագնանալ. «Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի Հանրապետություն-խմբ.) 120 հազար բնակիչ դեկտեմբերի 12-ից սկսած արդեն ավելի քան 220 օր գտնվում են փաստացի շրջափակման մեջ։
Այդ շրջափակումն ուղեկցում է հումանիտար լրջագույն խնդիրներով։ Ադրբեջանի կողմից արդեն մի քանի ամիս է ԼՂ-ում խափանված է  էլեկտրամատակարարումն ու գազամատակարարումը, ինչը լրջագույն խնդիրներ է առաջացրել տեղում։ Արդեն տևական ժամանակ է  ԼՂ-ում կա սննդի, դեղորայքի լրջագույն պակաս։ Բոլոր իրավունքները, որոնք մարդիկ պետք է ունենան, շարունակվում են ոտնահարվել Լեռնային Ղարաբաղում։
Դժվար է  պատկերացնել, որ նման պարագայում միջազգային հանրությունը չի մեկտեղելու իր ջանքները՝ մեկ ճակատով փորձելու լուծել հումանիտար ճգնաժամը, որը ժամ առ ժամ ահագնանում է  ԼՂ-ում։
Բաքուն ԼՂ ժողովրդի համար կյանքի հետ անհամատեղելի պայմաններ է ստեղծում, փոխանցեք սա ձեր երկրների»։
Նա հույս հայտնեց, որ այն, ինչ դիվանագետները տեսնում են այստեղ, հստակորեն կփոխանցեն իրենց մայրաքաղաքներ, որոնք էլ հանդես կգան համապատասխան հայտարարություններով և գործողություններով, ինչը թույլ կտա օր առաջ ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը։

Политика 17:44 28/07/2023 Армения
Гуманитарный кризис в Арцахе обостряется с каждым часом. Костанян – аккредитованным в Армении дипломатам
Представители дипломатического корпуса находятся в Сюнике, чтобы увидеть гуманитарный груз, увидеть, что Азербайджан блокирует беспрепятственную транспортировку грузов по Лачинскому коридору в Республику Арцах, заявил журналистам в Корнидзоре заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян.
Он отметил, что к данному моменту каких-либо позитивных изменений нет.
На пресс-конференции в присутствии прибывших в Корнидзор аккредитованных в Армении дипломатов, Костанян указал, что гуманитарный кризис в Республике Арцах продолжает углубляться.
«120 тысяч жителей Нагорного Карабаха (Республики Арцах. – Ред.) находятся в фактической блокаде уже более 220 дней, с 12 декабря. Эта блокада сопровождается серьезнейшими гуманитарными проблемами», – сказал он, добавив: в Арцахе продолжают нарушаться все права человека.
«Трудно представить, что такая ситуация может происходить в 21 веке. И трудно представить, что в таком случае международное сообщество не объединит свои усилия, чтобы попытаться разрешить обостряющийся с каждым часом гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе.
И, по сути, заявления азербайджанских властей и их действия показывают, что налицо явная тенденция к созданию условий, несовместимых с жизнью людей, проживающих в Нагорном Карабахе, что в свою очередь приведет к этническим чисткам. И я надеюсь, что все, что вы здесь увидели, вы четко передадите в свои столицы», – сказал он.