Քաղաքական 13:29 31/07/2023 Արցախ
Միջազգային իրավունքի առաջատար մասնագետ, Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ և Հարվարդի ու Յեյլի համալսարանների դասախոս Լուիս Մորենո Օկամպոն արձագանքել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նամակին, որով վերջինս խնդրել էր փորձագիտական կարծիք հայտնել, թե արդյոք Արցախում խորացող շրջափակումը համապատասխանում է ցեղասպանության հանցագործությանը:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասել է ԱՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Լուսինե Ավանեսյանը՝ նշելով որ պարոն Օկամպոն պատասխան նամակ է հղել Նախագահին, որտեղ մասնավորապես գրել է.
«Ինձ համար պատիվ կլինի վերլուծել խնդիրը և ձեզ ներկայացնել իմ եզրակացությունը։ Կպատրաստեմ համապարփակ զեկույց՝ վերլուծելով փաստերն ու օրենքը։ Իմ գնահատականը կլինի անկողմնակալ և պրո-բոնո հիմունքներով:
Ցեղասպանության իրականացման վերաբերյալ եզրակացություն անելու համար ես պետք է վերլուծեմ Ադրբեջանի ղեկավարների մտադրությունները, որը կարելի է եզրակացնել հիմնվելով փաստերից: Իմ ճշգրտությունն ու անաչառությունը պաշտպանելու համար ես կգրեմ Ադրբեջանի նախագահին՝ հնարավորություն տալով ուղղակիորեն ճշտել իր դիրքորոշումը։
Հաշվի առնելով խնդրի հրատապությունը, ներառյալ 120.000 հայերի սովի վտանգը, ես նախատեսում եմ իմ զեկույցը հրապարակել 7 օրից: Խնդրում ենք վերլուծություն անելու համար հաղորդել ցանկացած նոր հանգամանք, որը կարող է ազդել իրավիճակի վրա:
Հարգանքներով՝ Լուիս Մորենո Օկամպո»:
Լուսինե Ավանեսյանի խոսքով՝ բացի պատասխան նամակից, անցած գիշերվա ընթացքում թեմայի կապակցությամբ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազը թվիթերի իր միկրոբլոգում նաև երեք անգամ անդրադարձել է գրառմամբ:

Политика 13:59 31/07/2023 НКР
Луис Морено Окампо, ведущий специалист в области международного права, бывший главный прокурор Международного уголовного суда и преподаватель Гарвардского и Йельского университетов, ответил на письмо президента Республики Арцах Араика Арутюняна, в котором президент попросил дать экспертное заключение о том, является ли блокада геноцидом. Об этом в беседе с «Арцахпресс» заявила пресс-секретарь президента Республики Арцах Лусине Аванесян, отметив, что господин Окампо направил президенту ответное письмо, в котором, в частности, написал:
«Для меня будет честью проанализировать проблему и представить вам свое заключение. Я подготовлю заключительный отчёт, анализируя факты и закон. Моя оценка будет непредвзятой и на принципах про-боно.
Чтобы сделать заключение о совершении геноцида, я должен проанализировать намерения руководства Азербайджана, которые можно вывести на основании фактов. В целях защиты своей точности и беспристрастности я напишу президенту Азербайджана, предоставив ему возможность напрямую разъяснить свою позицию.
Учитывая остроту проблемы, в том числе риск голодной смерти для 120 000 армян, я планирую опубликовать свой отчет через 7 дней. Просьба сообщать обо всех новых обстоятельствах, которые могут повлиять на ситуацию для анализа.
С уважением, Луис Морено Окампо».
По словам Лусине Аванесян, помимо ответного письма, вчера вечером бывший главный прокурор Международного уголовного суда также трижды обращался к этому вопросу в своем микроблоге в Twitter.