Քաղաքական 11:57 11/08/2023 Հայաստան
Բաքվին կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորությունը զրոյացնելու քայլերից. Փաշինյան
Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախի Հանրապետություն) հումանիտար ճգնաժամը շարունակում է խորանալ ու ծավալվել։ Գործադիրի այսօրվա նիստում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հիշեցրեց, որ 2022 թվականի դեկտեմբերից Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակման միջոցով արգելել էր կոմերցիոն մատակարարումները դեպի ԼՂ:
«Այսինքն՝ Լեռնային Ղարաբաղում գործող խանութները, դեղատները 2022 թվականի դեկտեմբերից արտաքին մատակարարում ընդհանրապես չեն ունեցել: Հունիսի 15-ից Ադրբեջանը արգելափակել է նաև դեպի ԼՂ հումանիտար բեռների, այդ թվում՝ մանկական սննդի և դեղորայքի մատակարարումները Կարմիր խաչի միջոցով:
Հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին աջակցության ՀՀ կառավարական հանձնաժողովը դեռևս հուլիսի 26-ին դեպի Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար բեռներ ուղարկելու որոշում էր կայացրել, և 19 բեռնատար ավտոմեքենաները շարունակում են կանգնած մնալ Սյունիքի մարզի Կոռնիձորի հատվածում՝ Լաչինի միջանցքի մոտ»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը կրկին անգամ հիշեցրեց այդ 19 բեռնատարների պարունակությունը․ ալյուր՝ 100 տոննա, մակարոնեղեն՝ 80 տոննա, շաքարավազ՝ 60 տոննա, բուսական յուղ՝ 40 տոննա, կաթի փոշի՝ 40 տոննա, աղ՝ 20 տոնա, մանկական կեր՝ 12 տոննա, դեղորայք՝ 9 տոննա, ընդհանուր առմամբ, 360 տոննա։
«Հետագայում հումանիտար շարասյանը միացել են ևս 2 բեռնատար՝ 9 տոննա քաղցրավենիք, մասնավորապես, 33 անուն կոնֆետներ և թխվածքաբլիթ՝ արտադրող ընկերության կողմից, ինչպես նաև 1 բեռնատար 1 կցորդիչով՝ 25 տոննա մակարոնեղենով՝ Փարիզի քաղաքապետի և Ֆրանսիայի տարբեր երկրամասերի վարչական ղեկավարների անունից:
Հումանիտար բեռների մուտքը ԼՂ արգելափակմանը չի տրվում ոչ մի բացատրություն, եթե մի պահ Ադրբեջանի այս գործելակերպը  չդիտարկենք ԼՂ հայությանը ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի բացահայտ քաղաքականության համատեքստում: Ավելի ճիշտ ԼՂ հումանիտար բեռների մուտքի արգելքը առավել  հավաստի են դարձնում ԼՂ հայությանը ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի կողմից վարվող քաղաքականության մասին հայտարարությունները», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ միջազգային փորձագիտական շրջանակներից հնչում են կարծիքներ, որ Լաչինի միջանցքի՝ ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը կարող է դիտարկվել ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին ՄԱԿ-ի 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ի կոնվենցիայի դիտանկյունից:
«Կարծում եմ՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առաջացած հումանիտար ճգնաժամը ծավալվել է այն աստիճանի, որ պետք է ավելի մեծ ջանքեր գործադրել ստեղծված իրավիճակին միջազգային իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ, մանավանդ, որ Ադրբեջանը շարունակում է չկատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի պարտադիր իրավական ուժ ունեցող որոշումները՝ Լաչինի միջանցքով մարդկանց, բեռների, տրանսպորտային միջոցների անարգել տեղաշարժը ապահովելու մասին։
Ուշադրության արժանի է այն փաստը, որ միջազգային ամենաբարձր ատյանները վերջին շրջանի իրենց հայտարարություններով ամրագրեցին, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի վերոնշյալ որոշումներին Ադրբեջանի տված մեկնաբանությունները որևէ կապ չունեն իրականության հետ, և Ադրբեջանը պարտավոր է ապահովել Լաչինի միջանցքի անխափան աշխատանքը:
Հիշում եք, որ հուլիսի 6-ի որոշումից հետո Ադրբեջանը փորձում էր ներկայացնել, թե այդ որոշմամբ Արդարդատության միջազգային դատարանն արձանագրել է՝ փետրվարի 22-ի որոշումը կատարված է և դրան անդրադառնալու անհրաժեշտություն չկա: Մինչդեռ սևով սպիտակի վրա բոլորովին այլ բան էր գրված: Ես անձամբ այդ որոշումը կարդացել եմ, բայց Ադրբեջանը շարունակում էր այդ մեկնաբանությունները ու շատ կարևոր է, որ միջազգային գործընկերները արձանագրեցին Լաչինի միջանցքի հետ կապված իրենց վերաբերմունքը։
Առավել ևս այս պայմաններում պիտի արձանագրեմ, որ ստեղծված իրավիճակի լավագույն լուծումը Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացումն է, Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության մեկնարկը՝ միջազգային մեխանիզմների շրջանակներում: Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին շարունակում է վերահաստատել իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և պաշտոնական Բաքվին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորությունը զրոյացնելուն ուղղված քայլերից»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Политика 14:30 11/08/2023 Армения
Пашинян: Призываем Баку воздержаться от шагов, направленных на обнуление возможности установления мира
Гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе (Республика Арцах) продолжает углубляться. Об этом на сегодняшнем заседании правительства заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
Он напомнил, что с декабря 2022 года Азербайджан посредством незаконной блокады Лачинского коридора запретил коммерческие поставки.
«С 15 июня этого года Азербайджан заблокировал поставки гуманитарных грузов, в том числе детского питания и медикаментов в Нагорный Карабах, также посредством Красного Креста. С целью оказания поддержки народу Нагорного Карабаха, проживающего в условиях гуманитарного кризиса, 26 июля было принято решение об отправке гуманитарного груза в Нагорный Карабах и 19 грузовиков до сих пор стоят в районе села Корнидзор Сюникской области – у Лачинского коридора», – отметил Пашинян.
Н. Пашинян вновь напомнил содержимое этих 19 грузовиков: мука – 100 тонн, макаронные изделия – 80 тонн, сахар – 60 тонн, растительное масло – 40 тонн, сухое молоко – 40 тонн, соль – 20 тонн, детское питание – 12 тонн, лекарства – 9 тонн, всего 360 тонн.
«В дальнейшем к гуманитарной колонне присоединились ещё 2 грузовика с 9 тоннами сладостей от компании производителя и один грузовик с 25 тоннами макаронных изделий от имени мэра Парижа и глав административных регионов Франции», – добавил он.
По его словам, запрет на ввоз гуманитарных грузов в Нагорный Карабах делает еще более достоверными заявления о проводимой Азербайджаном политике, направленной на то, чтобы подвергнуть армян Нагорного Карабаха геноциду.
Он отметил, что в международных экспертных кругах звучат мнения о том, что политика Азербайджана по созданию гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора может рассматриваться с точки зрения Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него от 9 декабря 1948 года.
«Полагаю, возникший в Нагорном Карабахе вследствие незаконной блокады Лачинского коридора гуманитарный кризис настолько развернулся, что необходимо приложить больше усилий для предоставления международно-правовой оценки создавшейся ситуации, тем более, что Азербайджан продолжает не выполнять решения Международного суда ООН от 22 февраля от 6 июля об обеспечении беспрепятственного передвижения людей, товаров и транспортных средств по Лачинскому коридору, имеющие обязательную юридическую силу.
«Лучшим решением сложившейся ситуации является устранение незаконной блокады Лачинского коридора, старт диалога между Степанакертом и Баку в рамках международных механизмом, а Республика Армения, со своей стороны, продолжает подтверждать свою приверженность мирной повестке дня и призывает официальный Баку воздерживаться от шагов, направленных на обнуление исторической возможности установления мира», – подчеркнул Пашинян.