Քաղաքական 13:57 17/08/2023 Հայաստան
Ադրբեջանի կողմից երեկ գերեվարված պահեստազորայինի համար Հայաստանի կառավարությունը դիմել է Եվրոպական դատարան՝ Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով։
Այս մասին ԶԼՄ-ներին հայտնել է Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցչի գրասենյակի մամուլի խոսնակ Հասմիկ Սամվելյանը։
Հիշեցնենք՝ երեկ ՀՀ պաշտապանության նախարարությունը նախ հայտնեց, որ օգոստոսի 16-ին պահեստազորային Գ. Ո.-ն, նախնական տվյալներով, ինքնակամ թողել է մարտական դիրքը: Վարժական հավաքի մասնակցին հայտնաբերելու նպատակով ընթանում են որոնողական աշխատանքներ։
Մինչ աշխատանքներն արդյունք կտային, Ադրբեջանը հայտարարեց իբր հայկական կողմից դիվերսիոն փորձի ու խմբի անդամներից մեկի ձերբակալման մասին։
Ի պատասխան Պաշտպանության նախարարությունը հրապարակեց տեսանյութ, որը հերքում է ադրբեջանական կողմի կեղծիքը։ Տեսանյութում երևում է՝ ինչպես են Ադրբեջանի ԶՈՒ մի խումբ զինծառայողներ մոտենում դեռևս չպարզված հանգամանքներում ադրբեջանական կողմում հայտնված պահեստազորային Գ. Ո.-ին, նախ զրուցում նրա հետ, ապա ձերբակալում և մեքենայով տեղափոխում անհայտ ուղղությամբ:
ՊՆ-ից հայտնել են, որ քննվում է Գ. Ո.-ի՝ տեղանքում չկողմնորոշվելու, ադրբեջանական կողմում հայտնվելու բոլոր հանգամանքները:

Право 14:05 17/08/2023 Армения
Правительство Армении обратилось в ЕСПЧ с требованием применить обеспечительную меру в связи с захваченным накануне Баку в плен армянским резервистом.
Об этом сообщают СМИ со ссылкой на пресс-секретаря представителя Армении по международным правовым вопросам Асмик Самвелян.
Напомним, Минобороны Армении сперва сообщило: «16 августа резервист Г. В., по предварительным данным, самовольно покинул боевую позицию. Чтобы найти участника тренировочного сбора, проводятся поисковые работы».
Затем министерство обороны Азербайджана заявило якобы «о попытке проникновения на территорию страны армянской диверсионно-разведывательной группы». В ведомстве сообщили, что один военнослужащий задержан.
В ответ министерство обороны Армении опубликовало видео, опровергающее фейк азербайджанской стороны. На видео видно, как группа военнослужащих ВС Азербайджана подходит к оказавшемуся пока еще при невыясненных обстоятельств на азербайджанской стороне резервисту Г. В., беседует с ним, затем задерживает и на машине увозит в неизвестном направлении. Изучаются обстоятельства того, что Г. В. мог не сориентироваться на местности, вследствие чего оказался на азербайджанской стороне, указали в армянском оборонном ведомстве.