Քաղաքական 11:47 18/08/2023 Հայաստան
Էդիկ Բաղդասարյան. Ու որոշ ժամանակ հետո «անհայտը» այդ անձը ստիպելու է, որ Կապանի օդակայանը չշահագործվի
«Հետք»-ի գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանը, արձագանքելով ԱԱԾ այսօր տարածած հաղորդագրությանը, գրում է.
«ԱԱԾ-ն հաղորդագրություն է տարածել՝ գիշերը անհայտ անձը ավտոմեքենայով եկել, կրակել է Կապանի օդակայանի ուղղությամբ ու հեռացել: Ադրբեջանի իշխանություններին ԱԱԾ-ն «կոչ է անում պատշաճ քննություն իրականացնել դեպքի առիթով եւ միջոցներ ձեռնարկել նման միջադեպերի կրկնությունը բացառելու համար»։
Եթե այս գիշեր էլ այդ «ահայտ» անձը գա, ԱԱԾ-ն նորից նույնաբովանդակ հաղորդագրություն է տարածելու: Ու որոշ ժամանակ հետո  «անհայտը» այդ անձը ստիպելու է, որ օդակայանը չշահագործվի:  ԱԱԾ-ն գուցե չգիտի, որ այնտեղից կրակողը ադրբեջանական զինուժի զինվորական է, այնտեղ անհայտ անձ պարզապես չի կարող լինել:
Հայկական զինուժն ինչո՞ւ չի ոչնչացրել այդ մեքենան ու կրակողին: Երբ Երասխում կառուցվող գործարանի ուղղությամբ կրակել են ու վիրավորել աշխատողներին, մեր զինուժն ինչո՞ւ չի ոչնչացրել այն դիրքը, որտեղից կրակել են»։
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանն  այցելել է Սյունիքի մարզ` Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանից իրականացված ավիաչվերթով: Կառավարությունից երել հայտնել էին, որ օգոստոսի 19-ին` Կապանի օրվա առիթով կլինի Երևան-Կապան ներկայացուցչական չվերթ, որից հետո արդեն հաջորդ շաբաթվանից նախատեսվում են կանոնավոր չվերթներ:
Այսօր ԱԱԾ-ն հայտնեց, որ օգոստոսի լույս 18-ի գիշերը ժամը 04։24-ին ադրբեջանական կողմից, դեռևս չպարզաբանված ավտոմեքենայով Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծի ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանի հարակից տարածք եկած անհայտ անձը Ադրբեջանի տարածքից երեք կրակոց է արձակել Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանի ուղղությամբ և հեռացել։

Эдик Багдасарян: И через некоторое время этот «неизвестный» вынудит не эксплуатировать аэропорт Капана
Главный редактор «Hetq» Эдик Багдасарян на своей странице в Facebook написал:
«Служба национальной безопасности распространила сообщение о том, что ночью неизвестный приехал на машине, произвел выстрелы в направлении аэропорта Капана и уехал. СНБ «призывает власти Азербайджана провести надлежащее расследование инцидента и принять меры для исключения повторения подобных инцидентов».
Если этот «неизвестный» и этой ночью придет, СНБ вновь распространит сообщение с аналогичным содержанием. И через некоторое время этот ″неизвестный″ вынудит не эксплуатировать аэропорт.
Может, СНБ не знает, что стрелявший оттуда – военнослужащий ВС Азербайджана, там неизвестного лица просто быть не может. Почему армянские вооруженные силы не ликвидировали этот автомобиль и стрелявшего? Когда в направлении строящегося в Ерасхе завода стреляли и ранили сотрудника, почему наши ВС не уничтожили позицию, с которой открыли огонь?»
Напомним, накануне Никол Пашинян посетил Сюникскую область РА, прибыв туда из аэропорта «Звартноц». Из правительства РА сообщают, что 19 августа – по случаю дня города Капан – состоится представительский рейс, после которого со следующей недели планируются регулярные рейсы по направлению Ереван-Капан.
Сегодня СНБ Армении сообщила: «18 августа, в 04:24, неизвестный, при пока невыясненных обстоятельствах подъехавший с азербайджанской стороны на машине на территорию, прилегающую к капанскому аэропорту «Сюник» в Сюникской области Армении на границе Армения-Азербайджан, произвел с территории Азербайджана 3 выстрела в направлении Капанского аэропорта «Сюник» и покинул территорию. Две пули повредили одно из окон аэропорта и крышу».