Քաղաքական 15:30 18/08/2023 Արցախ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Արցախում հումանիտար աղետի վերաբերյալ տեղի ունեցած ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստի կապակցությամբ.
«Ողջունում ենք 2023 թվականի օգոստոսի 16-ին կայացած ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստը՝ նվիրված Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակման հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում ծագած հումանիտար աղետի քննարկմանը։ Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում այն երկրներին, որոնք հավատարիմ մնացին միջազգային իրավունքի և հումանիզմի սկզբունքներին և իրենց ելույթներում ընդգծեցին Լաչինի միջանցքի հրատապ ապաշրջափակման և Արցախի կարիքավոր բնակչությանը կենսական նշանակության ապրանքների մատակարարման անհրաժեշտությունը։
Միևնույն ժամանակ, հիասթափություն է առաջացնում այն, որ առանձին պատվիրակություններ փորձել են երևակայական և չափազանց վտանգավոր հավասարակշռություն գտնել Արցախի ժողովրդի՝ իր հայրենիքում ազատ, անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու ցանկության և նրան բռնի ուժով հպատակեցնելու և ոչնչացնելու Ադրբեջանի նկրտումների միջև: Չի կարող լինել փոխզիջում, մի կողմից՝ ազատության, մարդկային արժանապատվության, խաղաղության և արդարության համընդհանուր արժեքների և մյուս կողմից՝ մարդկանց ֆիզիկական ոչնչացման նպատակով իրականացվող մարդու իրավունքների համակարգված և լայնածավալ խախտումների ծայրահեղ դրսևորումների միջև:
Ակնկալում ենք, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրները կցուցաբերեն հետևողականություն և սկզբունքային դիրքորոշում Արցախի ժողովրդի նկատմամբ հետագա հանցավոր գործողությունները կանխելու գործում և իրենց դիրքորոշումը կամրապնդեն բանաձևի ընդունմամբ, որը կպարտավորեցնի Ադրբեջանին վերացնել Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակումն առանց որևէ նախապայմանի և այլընտրանքային երթուղիների հետ փոխկապակցության՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությանը և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին խիստ համապատասխան։
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի հստակ ցեղասպանական մտադրությունը, ցանկացած փորձ՝ խոչընդոտելու ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ջանքերը՝ վերջ դնելու Արցախի անմարդկային պաշարմանը և հումանիտար աղետին, հավասարազոր կլինի լռելյայն հավանության, եթե ոչ մեղսակցության Բաքվի կողմից կատարվող հանցագործություններին»:

Politics 16:30 18/08/2023 NKR
The Artsakh Foreign Ministry has welcomed the emergency meeting of the UN Security Council held in New York on Wednesday to discuss the worsening humanitarian situation in Artsakh. Below is the full text of a statement released by the ministry on Friday.
"We welcome the meeting of the United Nations Security Council held on 16 August 2023, to discuss the humanitarian catastrophe that has emerged in the Republic of Artsakh as a result of the illegal blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan. We express gratitude to those countries that have remained faithful to the principles of international law and humanism, and emphasized in their statements the urgent need to unblock the Lachin Corridor and ensure the delivery of vital supplies to the population in need in Artsakh.
At the same time, it is disappointing that certain delegations attempted to find an illusory and highly risky balance between the aspirations of the people of Artsakh to live in their homeland in freedom, security and dignity, and Azerbaijan's ambition to forcefully subjugate and annihilate them. There can be no compromise between universal values of freedom, human dignity, peace and justice on one hand, and the extreme manifestations of systematic and large-scale human rights violations, carried out with the intent of the physical destruction of a people, on the other.
We expect that the member states of the United Nations Security Council will demonstrate consistency and а principled stance in preventing further criminal actions against the people of Artsakh, and will consolidate their position by adopting a resolution compelling Azerbaijan to lift the illegal blockade of the Lachin Corridor without any preconditions or linkages to alternative routes, in strict accordance with the Trilateral Statement of 9 November 2020 and the decisions of the International Court of Justice. Given Azerbaijan's evident genocidal intent, any attempts to hinder the efforts of the UN Security Council to end the inhumane siege and humanitarian catastrophe in Artsakh will be tantamount to silent approval, if not complicity in the crimes committed by Baku."