Ռուբեն Վարդանյան. Անհրաժեշտ է Ադրբեջանին հասկացնել, որ նա չափից շատ է խաղարկում իր «ուժեղ ձեռքը
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման համակարգող Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույց է տվել Caucasus Watch միջազգային պարբերականին՝ ներկայացնելով Արցախում և Արցախի շուրջ ու տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը:
Դիտարկմանը, թե Արցախը պատրաստվում է դիմադրության՝ նույնիսկ բռնության սցենարով, Ռ. Վարդանյանը պաասխանել է.
«Միանշանակ՝ այո՛։ Դիմադրություն լինելու է՝ անկախ ամեն ինչից:
Եվ այստեղ արժե մի հանգամանք նշել. երբ դիմադրության ուղերձը հստակ է, և ազգը կանգնած է դրա թիկունքին, անսպասելի աջակցություն ստանալու հնարավորություններ ստեղծվում են: Հենց որ մենք հստակորեն գիտակցենք մեր իրավունքների համար պայքարելու մտադրությունը, համոզված եմ, կկարողանանք օգտվել աջակցության հնարավորություններից։ Պետք չէ նայել միայն Արևմուտքին կամ Ռուսաստանին։ Մենք պետք է աշխատենք բոլոր կողմերի հետ, այդ թվում՝ Արևելքի հետ, և այնպես անենք, որ այս գործակցային հարաբերություններն ու դաշինքները հնարավորինս ծառայեն մեր շահերին։
Վճռական լինելով մեր իրավունքների համար պայքարելու մտադրության հարցում՝ ես հավատում եմ, որ մենք կարող ենք ունենալ աջակցության այս հնարավորությունները: Որոշակի հանգամանքներում հակառակորդները կարող են անգամ համագործակցել, և մենք կարող ենք ձգտել նման վայր դառնալ:
Բիրտ ուժի կիրառումը (սա այն է, ինչ անում է Ադրբեջանը) վեճերի լուծման միջոց է եղել 19-20-րդ դարերում։ Միգուցե ես սխալվում եմ, և դա ցանկալին իրականության տեղ ներկայացնելու միջոց է, բայց Արևմուտքում ամրապնդվում է կոնսենսուս (առավել ևս Ուկրաինայի պատերազմի լույսի ներքո), որ ռազմական ուժը հակամարտությունների կարգավորման հնացած միջոց է: Այն ոչ միայն իրավաբանական, բարոյական տեսանկյունից է անընդունելի, այլ նաև «խանդավառություն առաջացնելու» տեսանկյունից է հնացած: Պարզապես դիտեք «Արևմտյան ճակատում նորություն չկա» ֆիլմը. արդյոք 21-րդ դարում խրամատային պատերազմի համար տե՞ղ կա:
Եւ այսպես, կան երեք տարրեր, որոնք պետք է միավորվեն.
Առաջին՝ դիմադրելու և մեր իրավունքների համար պայքարելու ցանկությունը պետք է ավելի հստակորեն ձևակերպվի՝ և՛ մեր ներքին ճակատը համախմբելու, և՛ աշխարհում մեզ ավելի հստակորեն դիրքավորելու համար:
Երկրորդ՝ մենք պետք է պատրաստ լինենք համաշխարհային ստատուս քվոյի վերափոխմանը և պատրաստ լինենք նոր սպառնալիքներին դիմակայելու և նոր հնարավորություններից օգտվելու։
Երրորդ՝ մենք պետք է սկսենք խոսել Ադրբեջանի հետ, եթե նույնիսկ չենք բանակցում նրա հետ։ Անհրաժեշտ է Ադրբեջանին հասկացնել, որ նա չափից շատ է խաղարկում իր «ուժեղ ձեռքը»։ {Նախագահ} Ալիեւը փորձում է առավելագույնի հասցնել իր կարճաժամկետ օգուտները՝ չմտածելով երկարաժամկետ հեռանկարի մասին: Ո՞վ գիտի, թե ինչ է լինելու 20 տարի հետո: Երկիրը, որը բացառապես կախված է նավթի ու գազի եկամուտներից, շուտով կարող է հայտնվել բազմակողմանի ճգնաժամի առջև: Շատ չկենտրոնանալով այս թեմայի վրա, կարծում եմ, որ նա իր ներկայիս հզորությունը խելամտորեն չի օգտագործում»։
Հարցին, թե այժմ կա երեք բանակցային սեղան՝ Վաշինգտոնում, Բրյուսելում և Մոսկվայում։ Հաշվի առնելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ձևակերպումը, ի՞նչ եք կարծում՝ գոյություն ունեցող ձևաչափերից որևէ մեկում Ղարաբաղը տեղ ունի բանակցային սեղանի շուրջ. Վարդանյանը պատասխանել է.
«Ձեր հարցի մեջ կան երկու տարբեր բաղադրիչ։ Առաջին՝ հարցն այն է, թե արդյոք Արցախը կարող է դառնալ բանակցային կողմ։ Անհրաժեշտ է, որ մենք վերադառնանք բանակցային սեղանի շուրջ, ինչպես դա եղավ 1994-ի հրադադարից հետո: Հետագայում մենք դուրս մնացինք բանակցություններից, մինչդեռ բոլոր զարգացումները փաստում են, որ մեր ճակատագիրը չի կարող առանց մեզ որոշվել:
Երկրորդ բաղադրիչն աշխարհագրական է, և Արցախն այդտեղ որևէ ազդեցություն չունի։ Ադրբեջանը, ըստ էության, չի ցանկանում բանակցել Արցախի ապագայի շուրջ։ Նրանք ուզում են ամրապնդել ստատուս քվոն ու շրջել այդ էջը։ Նրանք ասում են՝ սա մեր ներքաղաքական օրակարգն է, կա՛մ ընդունեք, կա՛մ հեռացեք։ Հետեւաբար՝ նշանակություն չունի, թե որ «մեծ խաղացողն» է քննարկումներ ունենում Ադրբեջանի հետ, քանի որ Բաքվի համար Արցախի հարց գոյություն չունի։
Այս իրավիճակում Հայաստանի իշխանությունները կանգնած չեն Արցախի կողքին։ Այսօր Հայաստանի դիրքորոշումը հետևյալն է՝ «մենք չենք ներկայացնում Արցախը», և դա թույլ դիրքորոշում է։ Սա վակուում է ստեղծում՝ հարց առաջացնելով՝ «իսկ ո՞վ է ներկայացնում Արցախը»։ Պատասխանը հետեւյալն է՝ Արցախը պետք է ի վիճակի լինի ինքն իրեն ներկայացնելու։ Սա է միակ ճանապարհը»։
- Դուք չկարողացաք դառնալ ոչ առաջնորդ ոչ հրամանատար. Ռուբեն Վարդանյանը՝ Արայիկ Հարությունյանին
- Ի՞նչ մթերքներ պետք է մատակարարվեն Ադրբեջանի կողմից, որ մարդիկ վստահ լինեն՝ դրանք թունավորված չեն. Ռուբեն Վարդանյան
- Սկսել ենք Սուրբ Հակոբավանքի վերականգնումը, նախատեսում ենք ստեղծել ապաստարաններ. Ռուբեն Վարդանյան
- Եթե ձեր կինը բունկերից դուրս գար, կիմանար ինչքան կին կար Ստեփանակերտում. Ռուբեն Վարդանյան
- Պետք է ճնշում գործադրել՝ դեպի Արցախ օդային միջանցք բացելու համար. Ռուբեն Վարդանյանի հարցազրույցը՝ Swiss Impact with Banerjis-ին

Politics 15:30 21/08/2023 NKR
The people of Artsakh (Nagorno-Karabakh) will show resistance no matter what, Ruben Vardanyan, a former Artsakh state minister and coordinator of the Artsakh Security and Development Front public movement, said in an interview to Caucasus Watch on 19 August.
Asked whether Artsakh is preparing for resistance, even in a "violent scenario”, he noted. “Absolutely. Yes. There will be resistance, no matter what happens.”
"And there is a point worth making here. When your message of resistance is clear and the nation stands behind it, there is opportunity to draw unexpected support. As soon as we are clear on our intention to fight for our rights, I feel, we will be able to seize opportunities for support. We should not look only to the West or to Russia. We should work with all sides, including the East, and make these cooperative relations and alliances serve our interests as much as possible.," Vardanyan said.
"Once we are unequivocal about our intention to fight for our rights, I believe we will be capable of seizing opportunities for support. When your message of resistance is lucid and embraced by the nation, opportunities to secure unexpected support can arise. By being resolute about our intention to fight for our rights, I believe we can harness these opportunities for support. In certain circumstances, rivals might even cooperate, and we can endeavour to become such a place.
"Use of brute force (and that is what Azerbaijan is doing) is very 19th – 20th century way of resolving the disputes. Perhaps I am wrong, and it’s a wishful thinking on my behalf, but the popular consensus in the West is solidifying (even more so in the light of war in Ukraine) and military force is archaic mean of conflict resolution. It’s not just legally, morally unacceptable, it’s also aesthetically obsolete. Just watch “All quiet on the western front” – is there a room for the trench war fare in the 21st century?
"So, there are three elements that need to come together. First, our desire to resist and fight for our rights needs to be more clearly articulated, both to consolidate our home front and to position ourselves more clearly in the world.
"Secondly, we need to be preparing for the transformation of the current global status quo and ready to address new threats and seize new opportunities.
"Thirdly, we need to start talking even if not negotiating with Azerbaijan. We need to communicate to Azerbaijan that they are overplaying their strong hand. {President} Aliyev is trying to maximise his short-term benefits, not thinking long term. Who knows what comes 20 years down the line? A country singularly dependent on oil and gas revenue may soon find itself dealing with a multifaceted crisis. Without dwelling too much on this topic, I think he is not using wisely his current power," he remarked.
Asked whether he sees Karabakh has a place on the negotiating table in any of the existing formats given the phrasing of the November 9, 2020 trilateral statement, Vardanyan said: "There are two different elements in your question. First, the question is whether Artsakh can become a party to the negotiations. We need to be back to the negotiation table as it was after the ceasefire of 1994. When we were left out in 1998. But all the developments show that our fate cannot be decided without us."
"The second element is geographic and has no substance. The agenda is of substance and Artsakh has no input. Azerbaijan in substance does not want to negotiate over the future of Artsakh. They want to consolidate the status quo and turn a page. They say ‘this is our domestic agenda,’ take it or leave it. So, it is irrelevant which ‘big player’ tables the discussion with Azerbaijan because for Baku there is no Artsakh issue.
"In this context, Armenia does not stand in for Artsakh. When Yerevan says Artsakh is part of Azerbaijan, this makes my statement a non-controversial position. Armenia’s position today is that ‘we do not represent Artsakh,’ and that is a weak position. This creates a vacuum begging the question ‘who represents Artsakh”. The answer is that Artsakh should be able to present itself. This is the only way," he added.