Քաղաքական 11:10 22/08/2023 Հայաստան
Հայ դատի Կանադայի հանձնախումբը օգոստոսի 19-ին Մոնրեալի հայկական կենտրոնում հանդիպում է ունեցել Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլիի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Արցախում տիրող օրհասական իրավիճակը և բնակչության ապահովությանն ու անվտանգությանը սպառնացող շրջափակման խնդիրը։
ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակiի փոխանցմամբ, Հայ դատի հանձնախմբի կողմից վերստին շեշտվել է Արցախի ժողովրդի ազգային ինքնորոշման իրավունքի իրացման կարևորությունը, այն ընդգծմամբ, որ դա Արցախի ժողովրդի անվտանգ ու խաղաղ կենսագործունեության միակ երաշխիքն և, որ Արցախը երբեք չի կարող ենթարկվել Ադրբեջանին ու դառնալ ցեղասպանության զոհ։
Հայ դատի հանձնախումբը Կանադայի արտաքին գործերի նախարարին քաղաքական ու դիվանագիտական առաջնահերթությունների թղթածրար է փոխանցել, որը Կանադայի կառավարության համար կարող է օգտակար լինել Արցախում ստեղծված ճգնաժամի հաղթահարման գործում։
Իր հերթին նախարար Ջոլին տեղեկացրել է սեպտեմբերին ՀՀ-ում, իր մասնակցությամբ, Կանադայի դեսպանատան պաշտոնական բացման մասին։

Politics 14:36 22/08/2023 World
Members of the Armenian National Committee of Canada (ANCC) discussed the dire situation in blockade-hit Artsakh (Nagorno-Karabakh) with Canada's Foreign Minister Mélanie Joly on August 19.
“The situation in Artsakh is dire and therefore, decisive action must be taken to ensure the safety, security and self-determination of the population,” ANCC said in a statement.
“These were the topics we discussed with Canada's Minister of Foreign Affairs, the Hon. Mélanie Joly yesterday in Montreal, where we presented several policy recommendations that Canada can put into action and help break the disastrous Artsakh blockade," it added.
Azerbaijan has blocked the Lachin Corridor, Artsakh's sole land link with Armenia, for over eight months now.