Քաղաքական 13:02 22/08/2023 Հայաստան
«Ղարաբաղյան պատմական հակամարտությունից դուրս գալու միակ ճանապարհը բանակցություններն ու կոմպրոմիսներն են, նույնիսկ եթե դրանց դժվար է հասնել»,- Երևանում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց Բելգիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Հաջա Լահբիբը։
Նա նշեց, որ այս շաբաթվա ընթացքում ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ հանդիպմանն ասելու է՝ 2023 թվականին, մասնավորապես, Շառլ Միշելի կազմակերպած հանդիպումների շրջանակներում պայմանավորվածությունները դրական առաջաընթաց են, երկու երկրների ղեկավարները  հաստատել են երկրների սուվերենությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։
«Ես ողջունում եմ ձեր վարչապետի համարձակ հայտարարությունները,  որոնք խաղաղության ուղին են բռնել։
Հայ  բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է պահպանվեն, և ես իմ ադրբեջանցի գործընկերոջը կհիշեցնեմ այդ մասին»,- ասաց բելգիացի նախարարը։
Նա նշեց, որ Լաչինի միջանքով տեղափոխման սահմանափակումը լուրջ հետևանքներ է ունենում, հիվանդությունների և սովահարության սպառնալիք է առաջացնում։
«Սա հաստատվել է նաև այս առավոտյան ԿԽՄԿ-ի հետ հանդիպման ժամանակ, բնակիչների կյանքը վտանգի մեջ է գտնվում և դա անընդունելի է»,- ասաց Հաջա Լահբիբը։
Լահբիբը  նաև տեղեկացրեց, որ նոր խորհրդակցություններ պետք է տեղի ունենան Բրյուսելում, ինչպես նաև Երևանում և Բաքվում:

Politics 15:15 22/08/2023 Armenia
Belgian Foreign Minister Hadja Lahbib insisted on peace talks and compromises as the only way to resolve the Nagorno-Karabakh conflict at a joint news conference with her Armenian counterpart Ararat Mirzoyan in Yerevan on Tuesday.
She noted that at the upcoming meeting with her Azerbaijani counterpart in Baku, she would highlight the agreements reached between Armenia and Azerbaijan at the talks hosted by European Council President Charles Michel this year, as well as the recognition of the sovereignty and territorial integrity of the two countries by their leaders.
"I welcome your prime minister's bold statements on the road to peace,” Lahbib said. “The rights and security of the Armenian population must be respected, and I will remind my Azerbaijani counterpart of this.”
She warned that the closure of the Lachin Corridor, the sole road linking Nagorno-Karabakh to Armenia, has severe humanitarian implications, causing a risk of disease and starvation.
"This was also confirmed this morning during a meeting with ICRC officials: the lives of Karabakh residents are in danger which is unacceptable," the minister said.