Մշակույթ 14:45 22/08/2023 Հայաստան
«Երևանյան հեռանկարներ» 24-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը մեկնարկում է իր աշնանային համերգաշարն աշխարհահռչակ վիտուոզ դաշնակահար Նոբույուկի Ցուջիի երկար սպասված մենահամերգով։ Համերգը տեղի կունենա սեպտեմբերի 11-ին՝ ժամը 19:00-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում: Փառատոնից հայտնում են, որ ծրագրում կհնչի՝ Լյուդվիգ վան Բեթհովեն, Ֆերենց Լիստ, Մորիս Ռավել, Նիկոլայ Կապուստին։
«The Observer»-ի կողմից «վիրտուոզության մարմնավորում» տիտղոսին արժանացած ճապոնացի դաշնակահար Նոբույուկի Ցուջին՝ Նոբուն, ով ի ծնե կույր է, 2009թ-ին ստացել է Վան Քլայբըրնի միջազգային մրցույթի ոսկե մեդալը, ինչին հետևել է  դաշնակահարի հեղինակության տարածումը ողջ աշխարհում` այն յուրահատուկ ուժի և հուզմունքայնություն համար, որ առկա է նրա կատարումներում։
Նոբուն հանդես է եկել այնպիսի առաջատար նվագախմբերի հետ, ինչպիսիք են Մարիինյան թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը, Ֆիլհարմոնիա նվագախումբը, Բի֊Բի֊Սի֊ի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, Ճապոնիայի սիմֆոնիկ նվագախումբը, Յոմիուրի Նիպպոն Սիմֆոնիկ նվագախումբը, Տոկիոյի սիմֆոնիկ և Ճապոնիայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբերը, Սիեթլի և Բալթիմորի սիմֆոնիկ նվագախմբերը, Մյունխենի ֆիլհարմոնիկը, Լա Սկալայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը և Բազելի սիմֆոնիկ նվագախումբը։ Նա համագործակցել է նաև մի շարք աշխարհահռչակ դիրիժորների հետ, որոնց թվում են Վալերի Գերգիևը, Վլադիմիր Աշքենազին, Վլադիմիր Սպիվակովը, Խուանխո Մենան, Վասիլի Պետրենկոն, այլք։
Մենահամերգներով Նոբուն ելույթ է ունեցել Հյուսիսային Ամերիկայի մի շարք խոշոր քաղաքներում՝ այդ թվում Նյու Յորքի Քարնեգի համերգասրահի Շտերն սրահում։ Բացի այդ, նա կանոնավոր կերպով հանդես է գալիս Եվրոպայի ամենահայտնի համերգասրահներում, որոնց թվին են պատկանում Փարիզի Շանզ Էլիզե համերգասրահը, Լոնդոնի Ալբերտ թագավորական սրահը, Բեռլինի Ֆիլհարմոնիան և Վիեննայի Մուզիքֆերայնը։
2018-2019թթ.-ի համերգաշրջանում Նոբուն ելույթ է ունենալու Իսլանդիայի սիմֆոնիկ նվագախմբի և Մարիինյան թատրոնի նվագախմբի հետ՝ Վլադիմիր Աշքենազիի և Վալերի Գերգիևի ղեկավարությամբ։ Դաշնակահարն այնուհետև պատրաստվում է Օրփեոս կամերային նվագախմբի հետ համերգային շրջագայությամբ մեկնել ԱՄՆ֊ի արևելյան ափ և Ասիական մի շարք երկրներ։ Ավելի ուշ Նոբուն առաջնելույթով հանդես է գալու Լոնդոնի Սաութբենք կենտրոնում՝ «Միջազգային դաշնամուրային շարք» միջոցառման շրջանակներում։ Այս համերգաշրջանի ընթացքում նախատեսվում է մասնակցություն Ռոստոպովիչի փառատոնին, ինչպես նաև մի շարք մենահամերգներ Գերմանիայի խոշոր համերգասրահներում, որոնցից են Բեռլինի ֆիլհարմոնիան և Շտուտգարտի Լիդերհալլեն։
Նոբույուկի Ցուջին «Avex Classics International» ընկերության բացառիկ իրավունքով ձայնագվող արտիստ է, նրա ալբոմները ներառում են Ռախմանինովի թիվ 2 կոնցերտը՝ Բեռլինի գերմանական սիմֆոնիկ նվագախմբի, Չայկովսկու թիվ 1 կոնցերտը՝ Յուտակա Սադոյի և Բի֊Բի֊Սի ֆիլհարմոնիկի, և Բեթհովենի թիվ 5 կոնցերտը՝ Օրփեոս կամերային նվագախմբի հետ։ Ձայնագրության մաս են կազմում նաև Շոպենի, Մոցարտի, Դեբյուսիի և Լիստի ստեղծագործությունների մենահամերգային ձայնագրությունները։ Նախորդ համերգաշրջանի շրջանակներում Նոբուն ձայնագրել է Ռախմանինովի «Վարիացիաներ Պագանինիի թեմայով» ստեղծագործությունը՝ Վասիլի Պետրենկոյի և Լիվերպուլի արքայական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ։
Նոբուի՝ Քարնեգի համերգասրահի 2011թ-ի մենահամերգի տեսագրությունն արժանացել է Գրամոֆոնի «Ամսվա ձայնագրություն» մրցանակին։ Նույն մրցանակին է արժանացել նաև երաժշտի վերջին տեսագրությունը՝ «Հպվելով հնչյունին․ Նոբույուկի Ցուջիի անհնարին շրջագայությունը» վավերագրական ֆիլմը՝ նկարահանված Փիթեր Ռոսենի կողմից։
Բագարտ Սրբազան. Ես ներողություն են խնդրում յուրաքանչյուրից, որ այս պահին հնարավոր չեղավ իրագործել մեր ծրագիրը

Culture 16:24 22/08/2023 Armenia
World-renowned Japanese pianist Nobuyuki Tsujii will give a recital at Yerevan’s Aram Khachaturian Concert Hall in fall.
The concert will open the autumn season of the 24th Yerevan Perspectives International Music Festival on 11 September, organizers said on Tuesday.
The program features pieces by Ludwig van Beethoven, Franz Liszt, Maurice Ravel and Nicolai Kapustin.
Described by The Observer as the “definition of virtuosity”, Nobuyuki Tsujii (Nobu), who has been blind from birth, won the joint Gold Medal at the Van Cliburn International Piano Competition in 2009 and has gone on to earn an international reputation for the passion and excitement he brings to his live performances.
In concert, Nobu has appeared with leading orchestras worldwide including the Mariinsky Orchestra, Philharmonia Orchestra, BBC Philharmonic, NHK Symphony, Yomiuri Nippon Symphony, Tokyo Symphony and Japan Philharmonic, Seattle and Baltimore symphony orchestras, Münchner Philharmoniker, Filarmonica della Scala and Sinfonieorchester Basel under the baton of conductors such as Valery Gergiev, Vladimir Ashkenazy, Vladimir Spivakov, Juanjo Mena and Vasily Petrenko.
As a recitalist, Nobu has performed at major cities across North America including at Carnegie Hall’s Stern Auditorium and regularly appears at prestigious venues in Europe such as the Théâtre des Champs Elysées in Paris, Royal Albert Hall in London, Berlin Philharmonie, and Musikverein in Vienna.
In the 2018/19 season, Nobu returns to both the Iceland Symphony Orchestra under Vladimir Ashkenazy, and the Mariinsky Theatre Orchestra under Valery Gergiev. He then goes on a tour of the US East Coast and Asia with Orpheus Chamber Orchestra. In London, Nobu debuts in the International Piano Series at Southbank Centre. Other engagements this season include appearances at Rostropovich Festival and a number of recitals in Germany (such as Berlin Philharmonie and Stuttgart Liederhalle among others).
Last season’s highlights include performances at the White Nights Festival in Moscow under Valery Gergiev, concerts with Royal Liverpool Philharmonic Orchestra under Vasily Petrenko, and Tonkünstler Orchestra under Yutaka Sado at Vienna’s Musikverein.
An exclusive recording artist for Avex Classics International, Nobu’s albums include Rachmaninov's Piano Concerto No.2 with Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Tchaikovsky's Piano Concerto No.1 with Yutaka Sado and the BBC Philharmonic, Beethoven’s Piano Concerto No.5 with Orpheus Chamber Orchestra, and recital discs of Chopin, Mozart, Debussy and Liszt. Last season, Nobu recorded Rachmaninov’s Variations on a theme of Paganini under Vasily Petrenko with Royal Liverpool Philharmonic Orchestra.
A live DVD recording of Nobu’s 2011 Carnegie Hall recital was named DVD of the Month by Gramophone, as was his latest DVD release, ‘Touching the Sound - The Improbable Journey of Nobuyuki Tsujii’, a documentary film by Peter Rosen.