Կրթություն, գիտություն 17:44 24/08/2023 Հայաստան
Սեպտեմբերից հանրակրթական նոր չափորոշիչը ներդրվելու է 2-րդ, 5-րդ և 7-րդ դասարաններում։ Այդ չափորոշչի պահանջներին համապատասխան ստեղծվել են 2-րդ, 5-րդ և 7-րդ դասարանների դասագրքերը։ Panorama.am-ը հարցեր էր ուղղել կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն նոր դասագրքերի հետ կապված.
Արդյո՞ք սկսվել է նոր դասագրքերի տպագրության գործընթացը:
Ընդհանուր առմամբ, քանի՞ գիրք է տպագրվելու և որքա՞ն գումար է նախատեսված տպագրության համար։
Մինչև նոր ուսումնական տարվա մեկնարկը Հայաստանի բոլոր դպրոցներն արդյո՞ք ապահոված կլինեն այդ դասագրքերով։
Դասագրքերն արդյո՞ք ունեն հարակից մեթոդական ձեռնարկներ ուսուցիչների համար։
Չհասցնելու դեպքում արդյո՞ք կա մշակված տարբերակ։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանի պատասխանում նշված է. ««Հանրակրթության պետական չափորոշչի» ներդրմամբ պայմանավորված՝ հանրակրթական առարկաների նոր դասագրքերի ստեղծման նպատակով 2022 թվականի նոյեմբերի 28-ին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից հայտարարվել էր դրամաշնորհային մրցույթներ՝ 2-րդ, 5-րդ, 7-րդ և 10-րդ դասարանների 65 անուն դասագրքերի համար։
Հանրակրթական առարկաների նոր դասագրքերի ստեղծման նպատակով կայացած դրամաշնորհային մրցույթի փորձաքննության արդյունքում 2-րդ դասարանի 14 չափաբաժին դասագրքերից սահմանված շեմը չեն հաղթահարել միայն «Ռուսաց լեզու»  և 11-րդ՝ «Ֆիզկուլտուրա»  առարկաների դասագրքերը: Մրցույթի արդյունքները հաստատվել են ԿԳՄՍ նախարարի՝ 2023 թվականի  օգոստոսի 3-ի N 1343-Ա/2 հրամանով:
Էլեկտրոնային աճուրդի գնման ձևով անցկացված տպագրության մրցույթում գնման հայտում ներառված չափաբաժիններից տպագրության է ներկայացվել «Մայրենի 2» (մաս 1-ին), «Կերպարվեստ 2» առարկաների դասագրքերը և «Շախմատ 2» վարժությունների տետրը: Մյուս դասագրքերի տպագրության մրցույթը ընթացքում է:
Դասագրքերն ունեն մեթոդական ձեռնարկներ և ուղեցույցներ, որոնց ստեղծման ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները՝ նոր ուսումնական տարում հանրակրթական ուսումնական հաստատություններին դասագրքերով և ուսումնական նյութերով ապահովելու նպատակով»:

Образование 20:15 24/08/2023 Армения
С сентября новый стандарт общего образования будет внедрен во 2, 5 и 7 классах. Учебники для 2, 5 и 7 классов созданы в соответствии с требованиями новых стандартов. Panorama.am направил вопросы в министерство образования, науки, культуры и спорта РА.
Начался ли процесс издательства новых учебников?
В целом, сколько книг издано и сколько средств предусмотрено на данный процесс?
Будут ли до начала нового учебного года все школы Армении обеспечены этими учебниками?
Имеются ли к учебникам соответствующие методические пособия для учителей?
Есть ли другой вариант, в случае, если учебники не успеют издать?
Замминистра образования, науки, культуры и спорта Армении Араксия Сваджян в ответе Panorama.am отметила:
«В связи с внедрением “Государственного стандарта общего образования”, с целью создания новых предметных учебников 28 ноября 2022 года министерство образования, науки, культуры и спорта РА объявило о проведении грантов на 65 наименований для учебников 2, 5, 7 и 10 классов.
По итогам экспертизы конкурса грантов, проводимого в целях создания новых учебников по общеобразовательным предметам, только учебники «Русский язык» и «Физическая культура» 11 класса не преодолели установленный порог. Итоги конкурса подтверждены указом министра от 3 августа 2023 года.
В полиграфическом конкурсе, проводимом в форме электронного аукциона, в печать были представлены учебники по предметам “Армянский язык 2” (часть 1), “Искусство 2” и тетрадь с задачами “Шахматы 2”. Процесс издательства остальных учебников продолжается.
К учебникам прилагаются пособия для учителей, продолжаются работы по части их создания.
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА предпринимает все возможные меры для обеспечения государственных образовательных учреждений учебниками и учебными материалами в новом учебном году».