Քաղաքական 11:17 24/08/2023 Արցախ
Մեզ հավաստի տեղեկություններ են հասել, թե ծրագրեր են մշակվում Լաչինի միջանցքը միակողմանիորեն բացելու. Փաշինյան
«ՀՀ Կառավարության, մասնավոր հատվածի, Ֆրանսիայի կողմից ԼՂ-ի համար նախատեսված մոտ 400 տոննա հումանիտար բեռը շարունակում է սպասել Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ»,-կառավարության նիստի մեկնարկին հայտարարեց Նիկոլ Փաշինայնը:
Նշելով, որ հումանիտար իրավիճակն Արցախում մնում է լարված՝ նա նշեց, որ իրադրության միակ փոփոխությունն այն է, որ Կարմիր խաչի և  ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի միջոցով բուժման կարիք ունեցող և այլ քաղաքացիների որոշակի շարժ է սկսվել Լաչինի միջանցքով:
«Մեզ հավաստի տեղեկություններ են հասել,  թե ծրագրեր են մշակվում Լաչինի միջանցքը միակողմանիորեն բացելու, այսինքը՝ ԼՂ-ից ելք թույլ տալու և մուտք թույլ չտալու ուղղությամբ»,-տեղեկացրեց Փաշինյանը:
Նա հիշեցրեց, որ այս պահին էլ Հայաստանում են գտնվում ԼՂ-ի բազմաթիվ բնակիչներ, որոնք չեն կարողանում վերադառնալ ԼՂ, որոնցից շուրջ 5000-ը նախորդ տարվա դեկտեմբերից ի վեր և շուրջ 30000-ը նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը չկտարելու հետևանքով:

Politics 12:51 24/08/2023 Armenia
The humanitarian situation in blockade-hit Artsakh (Nagorno-Karabakh) remains tense, Nikol Pashinyan said on Thursday.
Speaking at a cabinet meeting, the Armenian premier said only some movement of patients and other persons through the Lachin Corridor, Artsakh’s sole land link with Armenia, has been resumed by the Red Cross and Russian peacekeepers.
At the same time, he said Azerbaijan is planning to reopen the Lachin Corridor only in one direction.
“According to credible information, there are plans to unilaterally open the Lachin Corridor, that is to allow only exit from Nagorno-Karabakh," Pashinyan said.
He underscored that numerous residents of Nagorno-Karabakh have been stranded in Armenia due to Azerbaijan’s illegal blockade of the Lachin Corridor since December last year.