Քաղաքական 11:17 24/08/2023 Արցախ
Մեզ հավաստի տեղեկություններ են հասել, թե ծրագրեր են մշակվում Լաչինի միջանցքը միակողմանիորեն բացելու. Փաշինյան
«ՀՀ Կառավարության, մասնավոր հատվածի, Ֆրանսիայի կողմից ԼՂ-ի համար նախատեսված մոտ 400 տոննա հումանիտար բեռը շարունակում է սպասել Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ»,-կառավարության նիստի մեկնարկին հայտարարեց Նիկոլ Փաշինայնը:
Նշելով, որ հումանիտար իրավիճակն Արցախում մնում է լարված՝ նա նշեց, որ իրադրության միակ փոփոխությունն այն է, որ Կարմիր խաչի և  ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի միջոցով բուժման կարիք ունեցող և այլ քաղաքացիների որոշակի շարժ է սկսվել Լաչինի միջանցքով:
«Մեզ հավաստի տեղեկություններ են հասել,  թե ծրագրեր են մշակվում Լաչինի միջանցքը միակողմանիորեն բացելու, այսինքը՝ ԼՂ-ից ելք թույլ տալու և մուտք թույլ չտալու ուղղությամբ»,-տեղեկացրեց Փաշինյանը:
Նա հիշեցրեց, որ այս պահին էլ Հայաստանում են գտնվում ԼՂ-ի բազմաթիվ բնակիչներ, որոնք չեն կարողանում վերադառնալ ԼՂ, որոնցից շուրջ 5000-ը նախորդ տարվա դեկտեմբերից ի վեր և շուրջ 30000-ը նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը չկտարելու հետևանքով:

Политика 12:08 24/08/2023 Армения
Никол Пашинян: Мы получили достоверные сведения об открытии Лачинского коридора в одностороннем порядке
Незаконная блокада Лачинского коридора (единственной соединяющей Республику Арцах (НКР) с Арменией и миром дороги. – Ред.) со стороны Азербайджана продолжается, и около 400 тонн гуманитарного груза, предусмотренного для Нагорного Карабаха правительством Республики Армения, частным сектором и Францией, все еще находится у въезда в Лачинский коридор. Об этом в начале заседания правительства Армении 24 августа заявил Никол Пашинян.
Указав, что гуманитарная ситуация в Арцахе остается напряженной, Пашинян отметил: единственное изменение ситуации заключается в том, что через Красный Крест и миротворческий контингент Российской Федерации в Нагорном Карабахе началось определенное передвижение нуждающихся в лечении граждан и других лиц через Лачинский коридор.
«В то же время мы получили достоверные сведения о том, что разрабатываются планы по одностороннему открытию Лачинского коридора, то есть разрешая выезд из Нагорного Карабаха, но запрещая въезд», – сказал Пашинян.
Он напомнил, что в настоящее время в Республике Армения находятся многочисленные жители Нагорного Карабаха, они не могут вернуться обратно: около 5 тысяч из них – вследствие незаконной блокады Лачинского коридора с декабря прошлого года, а около 30 тысяч – из-за невыполнения Баку пункта 7 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.