Հասարակություն 13:48 24/08/2023 Հայաստան
«Երրորդ և հաջորդ երեխաների ծնելիության թվով 2005 թվականից սկասած մենք ունենք ռեկորդային ցուցանիշ՝ 2022-թ ամփոփմամբ Հայաստանում ծնվել է 11956 երրորդ և հաջորդ երեխա»,-կառավարության նիստում հայտնեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ 2005 թվականին նրանց թիվը եղել է 5260, 2018թ՝ 8271 երեխա:
«Այսինքը 5 տարվա մեջ երրորդ և հաջորդ երեխաների 50% աճ ունենք, և նրանք կազմում է երեխաների թվի 33%-ը»,-տեղեկացրեց փոխնախարարը:
Նա նաև հիշեցրեց, որ ծնելիությոնը պետք է 2.11 գործակից ապահովի, որպեսզի բնակչության բնական աճ ապահովվի և 1994 թվականից ի վեր առաջին անգամ 2022թվականին գրանցվել է  1.738 գործակից:
«Իհարկե 3-րդ և հաջորդ յուրաքանյուր երեխայի ծանվելու աջակցության ծրագիրը, նպատակ ունի խթանել 1-ին և 2-րդ երեխաների ծնունդը, որովհետև առանց 1-ին և 2-րդը ունենալու հնարավոր չէ ունենալ 3-րդ երեխան, բարեբախտաբար»,- նախարարին լրացրեց Նիկոլ Փաշինյանը և հայտնեց, որ այդ բոլոր ծրագրերը պետք է մոնիթորինգ արվի:

Политика 14:26 24/08/2023 Армения
«С 2005 года у нас регистрируются рекордные показатели в плане рождения третьего или последующего ребенка: по итогам 2022 года в Армении родилось 11 956 третьих и последующих детей», – заявил на заседании правительства 24 августа министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян.
По его словам, в 2005 году их число составляло 5260, в 2018 году – 8271.
«То есть за 5 лет у нас 50-процентный рост числа рождений третьих и последующих детей, и это 33% от общего числа детей», – сообщил министр.
«Конечно, программа поддержки семей при рождении третьего или последующего ребенка направлена на стимулирование рождения 1-го и 2-го ребенка, потому что без 1-го и 2-го, к счастью, невозможно иметь 3-го ребенка», – дополнил министра Никол Пашинян и сообщил, что все эти программы должны проходить мониторинг.