Օրվա մամուլ 09:22 25/08/2023 Հայաստան
«Կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա աղմկահարույց հայտարարության թեման, պարզվում է, տևական ժամանակ է՝ քննարկվում է Արցախում։ Փաշինյանը, որ վարչապետի պաշտոնում էլ չի դադարում լրագրող աշխատել, հղում անելով իր աղբյուրներին՝ հայտարարեց, թե հավաստի տեղեկություններ են հասել, որ Ադրբեջանը ծրագրեր է մշակում Լաչինի միջանցքը միակողմանիորեն բացելու, այսինքն՝ ԼՂ-ից ելք թույլ տալու՝ մուտք թույլ չտալու ուղղությամբ։
Արցախի մեր աղբյուրները փոխանցեցին, որ վաղուց էին լսել այդ լուրերը, դրանք Փաշինյան-Ալիև ծրագրի մաս են կազմում և ուղղված են Արցախը դատարկելուն, ինչպես նաև` ռուս խաղաղապահներից ազատվելուն։ Նույնիսկ ասացին, որ Արցախում տեղակայված խաղաղապահներն էլ են տեղյակ այս դավադրությունից, նաև դրանով է պայմանավորված, որ խաղաղապահները շարունակում են իրենց հասած օգնությունից բաժին հանել նաև տեղի բնակիչներին և նույնիսկ մտածում են ինչ քայլեր անել, եթե ճանապարհը միակողմանի գործի, ինչպես կարելի է կանխել Արցախի դատարկվելը։
Մեզ Արցախից պատմեցին նաև, որ վերջերս խաղաղապահների միջոցով Արցախի կառավարությունը մոտ հարյուր տոննա այլուր է ստացել, և, իրենց հաշվարկներով, Արցախում այս օրերին հացի խնդիր չպետք է լիներ»։

Политика 11:15 25/08/2023 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что тема вчерашнего громкого заявления Никола Пашиняна на заседании правительства, как выясняется, долгое время обсуждалась в Арцахе. Пашинян, который не перестает работать журналистом и на посту премьер-министра, заявил со ссылкой на свои источники, что до него дошли достоверные сведения о том, что Азербайджан разрабатывает программы по открытию Лачинского коридора в одностороннем порядке, то есть для разрешения выезда из Нагорного Карабаха и запрета въезда.
«Наши источники в Арцахе сообщили, что давно слышали эти слухи, они являются частью программы Пашинян-Алиев и направлены на опустошение Арцаха, а также избавление от российских миротворцев. Сказали даже, что дислоцированные в Арцахе миротворцы тоже знают об этом заговоре и именно этим обусловлено то, что они продолжают оказывать помощь местным жителям и думают о том, какие шаги предпринять, чтобы предотвратить массовый исход из Арцаха в случае открытия дороги.
Нам также рассказали, что недавно правительство Арцаха получило около ста тонн муки через миротворцев, и, по их расчетам, в Арцахе в эти дни не должно было быть проблем с хлебом», - пишет газета.