«Քաղաքական ուժերի մեծ մասի մոտ գերակշռում է պոպուլիզմը»
Երևանի ավագանու ընտրություններին ընդառաջ «Ժողովրդի ձայնը» փորձագիտական ակումբը մոնիտորինգ է իրականացրել՝ նվիրված քարոզարշավին ու քաղաքական ուժերի մեկնարկային հնարավորություններին:
«Նախընտրական քարոզարշավի մեկնարկը բավականին պասիվ է տրվել, ընտրություններին մասնակցության հայտ ներկայացրած քաղաքական ուժերի միջև ընտրապայքարը դեռևս այդքան էլ դինամիկ ընթացք չունի՝ նախընտրական քարոզարշավի առաջին շաբաթվա ընթացքում ակնհայտ է ոչ միայն ուժերի, այլև երևանցիների պասիվությունը»,-մոնիթորինգի արդյունքում նման եզրակացության են եկել ակումբի փորձագետները։
Նրանք նշում են, որ քաղաքական ուժերը դեռևս չեն կարողացել գրավել երևանցիների ուշադրությունը, հետաքրքրություն առաջացնել ընտրական գործընթացի նկատմամբ։
«Որոշ ուժեր փորձում են արտաքին քաղաքական աստառ տալ երևանյան գալիք ընտրություններին, անգամ հակառուսական տրամադրություններ գեներացնել, օրինակ՝ Տիգրան Խզմալյանը քարոզարշավն անցկացնում ԵՄ դրոշով, իսկ «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանը քարոզարշավի ընթացքում բարձրաձայնում է Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարցը: «Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցությունն հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման ջատագով է հանդես գալիս»,-նշում են ակումբից։
Մոնիթորինգ իրականացրած փորձագետների խոսքով, որ քաղաքական ուժերի մեծ մասի մոտ ծրագրային առումով գերակշռում է պոպուլիզմը։
«Այդպես, իշխանության թեկնածուն խոստանում է ամեն տարի մետրոյի նոր կայարան բացել, մեկ այլ թեկնածու խոսում է տրանսպորտն անվճար դարձնելու մասին և նմանատիպ այլ խոստումներ են հնչում: Մինչդեռ, ինչպես վկայում են հարցումները երևանցիների շրջանում, քաղաքացիներին հետաքրքրում են այնպիսի խնդիրների լուծումներ, ինչպիսիք են ջրամատակարարումը, աղբահանությունը, Երևանի օդի աննախադեպ աղտոտվածությունը, փողոցների բեռնաթափումը, տրանսպորտի խնդիրը և այլն: Նաև երևանցիներին շատ հետաքրքրում է առողջապահական ոլորտին առնչվող հարցերը, մանկապարտեզների խնդիրը, քանզի ոչ բոլոր երեխաներն են կարողանում հաճախել պետական մանկապարտեզներ անգամ տարիներով հերթագրված լինելու պարագայում»,-նշում են ակումբից՝ ավելացնելով, որ հարցումն իրականացրել են Երևանի բոլոր վարչական շրջաններումշուրջ 1200 երևանցիների շրջանում։

«У большинства политических сил в ходе агиткампании преобладает популизм»
В преддверии выборов в Совет старейшин Еревана экспертный клуб «Глас народа» провел мониторинг, посвященный старту предвыборной кампании и стартовым возможностям политических сил.
«Начало предвыборной кампании было достаточно пассивным, предвыборная борьба между политическими силами, претендующими на участие в выборах, пока еще лишена динамичности, в течение первой недели предвыборной кампании очевидна пассивность не только сил-участниц, но и жителей Еревана», – к такому выводу в результате мониторинга пришли эксперты клуба.
Они отмечают, что по итогам первой недели кампании политические силы пока не смогли заинтересовать ереванцев и привлечь их внимание своей повесткой дня.
«Некоторые силы пытаются придать внешнеполитический фон предстоящим ереванским выборам, даже вызвать антироссийские настроения, например, Тигран Хзмалян агитирует под флагом ЕС, а лидер партии "Республика" Арам Саргсян во время предвыборной кампании вновь поднимает вопрос выхода Армении из ОДКБ. В противовес им, например, партия «Во имя социальной справедливости» позиционируется как сила, которая выступает за развитие и укрепление армяно-российских отношений», – отмечают в клубе.
По словам проводивших мониторинг экспертов, у большинства политических сил в ходе агиткампании преобладает популизм.
«Так, кандидат от власти обещает каждый год открывать новую станцию метро, другой кандидат говорит о том, чтобы сделать транспорт бесплатным, слышны и другие подобные обещания. Между тем, как свидетельствуют опросы экспертного клуба "Глас народа" среди ереванцев, их интересуют решения таких проблем, как водоснабжение, вывоз мусора, беспрецедентный уровень загрязнения воздуха в Ереване и способы борьбы с этой поистине экологической проблемой, разгрузка улиц от пробок, транспортная проблема и т.д. Также ереванцев очень интересуют вопросы, связанные со сферой здравоохранения, проблемой детских садов, ведь не все дети имеют возможность посещать государственные детские сады, даже если ждут своей очереди годами. Именно эти вопросы ереванцы называют главными в ходе соцопросов», – отмечают в клубе, указывая, что опросы были проведены во всех административных районах Еревана, среди около 1200 ереванцев.