Քաղաքական 17:53 29/08/2023 Հայաստան
Նիկոլ Փաշինյանը, Լոռու մարզի իր երկօրյա այցելության շրջանակներում, եղել է Հագվի գյուղում, որտեղ ավարտական փուլում է մոդուլային դպրոցի կառուցումը: Ծրագրի իրականացման համար կառավարությունը հատկացրել է 755 մլն դրամ: Նախատեսվում է 140 աշակերտի համար նախատեսված դպրոցը շահագործման հանձնել մինչ դեկտեմբեր:
«Ենթադրենք Շուշանը միջազգային դպրոց է ընդունվել, գերմանական քաղաք է,  դպրոցում ոչխար են պահում: Մեր մոտ, որ մեկը չսխալվի ասի դպրոցում ոչխար պահեք, այդ օրը ֆեյսբուքահայությունը բոլոր գործերը կթողնի ու կսկսի քահ-քահ հռհռալ, թե այս ինչ են ասում, դպրոցը գոմ սարքեցիք, էդ էլ սարքեցիք գոմ, էդ էր մնացել, էդ էլ քանդեցիք:
Բայց պետք է փոխել այդ մտածողությունը, որովհետև եթե մեր գյուղացին, մենք բոլորս կով ենք պահում ու չենք հարստանում, ուրեմն սխալ ենք պահում այդ կովին, եթե ոչխար ենք պահում ու չենք հարստանում, ուրեմն սխալ ենք պահում այդ ոչխարին։ Սա բացառապես կրթական հարց է»,- ասել է Փաշինյանը։

Общество 18:10 29/08/2023 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе двухдневного визита в Лорийскую область РА посетил также село Агви, где уже на завершающем этапе находится строительство модульной школы.
Для реализации программы правительство РА выделило 755 млн драмов. Планируется сдать в эксплуатацию рассчитанную на 140 учеников школу до декабря.
«Предположим, Шушан поступила в международную школу, допустим, это немецкий город, а в школе держат овец. У нас, если кто-то вдруг ошибется и скажет, дескать, давайте держать овец в школе, то в этот день армянский сегмент соцсети Facebook забудет про все дела и начнет громко хохотать, дескать, что вы такое говорите, разве можно превращать школу в хлев.
Следует изменить подобное мышление, поскольку, если наши фермеры, и все мы разводим скот, но при этом не богатеем, значит, плохо разводим, если мы держим овец, и при этом не богатеем, значит, плохо это делаем. Это вопрос в области образования», – отметил Пашинян.