Օրվա մամուլ 09:23 30/08/2023 Հայաստան
«Հրապարակ». Ինչ պարզաբանումներ է ներկայացրել Արայիկ Հարությունյանը «պադվալային պայմանավորվածությունների» մասով
«Նախօրեին՝ Արցախի խորհրդարանի ընդլայնված կազմով  արտահերթ նիստի ընթացքում,  առճակատում է տեղի ունեցել Արցախի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի և ԱԽ նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանի միջև։ Նրանց հակասությունները հին պատմություն ունեն` 2000-ին Ղուկասյանի նկատմամբ մահափորձ իրականացվեց, որի պատվիրատու ճանաչվեց Սամվել Բաբայանը, նա դատապարտվեց 14 տարի ազատազրկման, սակայն 4 տարուց, Ռոբերտ Քոչարյանի միջնորդությամբ, Արկադի Ղուկասյանը նրան ներում շնորհեց:
Բայց նրանք հավերժ թշնամացան: Երեկվա նիստում, երբ քննարկվել է Արցախում ստեղծված իրավիճակը, և ներկաները տեսակետներ են հայտնել, Ղուկասյանը պահը բաց չի թողել և կոռեկտության կոչ է արել «որոշներին»՝ հորդորելով այս իրավիճակում քաղաքական դիվիդենտներ շահելու կեղտոտ փորձեր չանել։ Եվ Սամվել Բաբայանի վերջին հայտարարությունն է վկայակոչել ու Արայիկ Հարությունյանից պահանջել` պարզաբանումներ ներկայացնել Սյամոյի հայտարարությունների, մասնավորապես` «պադվալային պայմանավորվածությունների» մասով։ Հարությունյանը ստիպված է եղել ծայրից ծայր հերքել Բաբայանի հայտարարությունը, վերջինս բառ անգամ չի արտաբերել։
Հիշեցնենք, որ Բաբայանը մեղադրում էր «ութնյակին»` Հարությունյանի հետ նման պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու և նոր նախագահ ու կառավարության կազմ որոշելու հարցում: Ութնյակի մեջ են նաև Բակո Սահակյանն ու Արկադի Ղուկասյանը, ովքեր մոտ երկու շաբաթ առաջ հանդիպել էին Արայիկ Հարությունյանի հետ և քննարկել նրա` հրաժարական տալու մտադրությունը»։

Пресса дня 12:21 30/08/2023 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что в ходе созванного накануне внеочередного заседания парламента Арцаха в расширенном составе между бывшим президентом Республики Арцах Аркадием Гукасяном и бывшим секретарем Совета безопасности Самвелом Бабаяном произошел конфликт.
«Противоречия между ними имеют давнюю историю: в 2000 году на Гукасяна была совершена попытка покушения, заказчиком которой был признан Самвел Бабаян, он был приговорен к 14 годам лишения свободы, однако через 4 года, при посредничестве Роберта Кочаряна, Аркадий Гукасян присудил ему помилование. Однако после этого они стали вечными врагами.
На вчерашнем заседании, когда обсуждалась ситуация в Арцахе, и присутствующие высказали свои мнения, Гукасян не упустил момент и призвал «некоторых» к корректности, не предпринимать в этой ситуации грязных попыток выиграть политические дивиденды. Он сослался на последнее заявление Самвела Бабаяна и потребовал от Араика Арутюняна представить разъяснения по части заявлений Бабаяна, в частности о «подвальных договоренностях». Арутюнян вынужден был полностью опровергнуть заявление Бабаяна, а последний не сказал ни слова.
Напомним, Бабаян обвинял «восьмерку» в достижении подобных договоренностей с Арутюняном и в определении нового состава правительства и президента. В «восьмерку» входили также Бако Саакян и Аркадий Гукасян, которые около двух недель назад встретились с Араиком Арутюняном и обсудили его намерение подать в отставку», - пишет газета.