Քաղաքական 13:25 30/08/2023 Արցախ
Իշխանյան. Ռուս խաղաղապահների առաջարկը, որ հնարավորություն տրվի ադրբեջանական բեռնատաների մուտքը Արցախի տարածք, որևէ արդյունք չի տվել
«Երեկ, երբ ադրբեջանական բեռնատարները մոտեցել են Ասկերանի մատույցներին, որոշակի բանակցություններ են տեղի ունեցել ռուս խաղաղապահների հետ»,- ասուլիսում ասաց Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանը՝ անդրադառնալով երեկ Ադրբեջանի կողմից Ակնա-Ստեփանակերտ ճանապարհով Արցախ «հումանիտար» բեռներ տեղափոխելուն, երբ ադրբեջանական բեռնատարները հասել են խաղաղապահների տեղակայման վայրի մոտ։
«Ռուս խաղաղապահների հրամանատարի փոխարինողը նոր է ժամանել Արցախ  և դեռևս քաջածանոթ չէ ընդհանուր ներքին կացությանը: Կան որոշ դրվագներ, որ անհրաժեշտ է, որ ռուսական կողմն ավելի լավ տեղեկացված լինի։ Բայց նրանք, որոնք այստեղ են, զորակազմի համապատասխան պաշտոնյաները, վստահ եմ՝ շատ լավ տեղեկացցված են մեր և ադրբեջանական կողմի մոտեցումներին:
Այս քննարկումները դեռևս որևէ արդյունք չեն տվել, համենայնդեպս, ռուս խաղաղապահների առաջարկը, որ հնարավորություն տրվի մեքենաների մուտքը Արցախի Հանրապետության տարածք, որևէ արդյունք չի տվել:
Արցախի իշխանությունների, համապատասխան պատախանատոների կողմից միջոցներ են ձեռնարկվել և այդ քննարկումները դեռևս ընթացքի մեջ են: Դրանք ավարտված չեն, այստեղ շատ կարևոր է  Արցախի ընդհանուր դիրքորոշումը և ռուսական կողմի համապատասխան բացատրություններ տալը»,-ասաց Իշխանյանը:
Նրա խոսքով, ռուսական կողմը ևս պետք է տեղեկացված լինի այն ընդհանուր իրավիճակին, որն առկա է, և այն տեսակետներին, որոնք ունի արցախյան կողմը. «Ուզում եմ հույս հայտնել, որ այդ բանակցությունները փոխըմբռնման մթնոլորտում էլ կավարտվեն և կունենան իրենց տրամաբանական ավարտը: Կարծում եմ, քննարկումները կշարունակվեն և հավանաբար մեր սպասելիքները պետք է, որ արդարանան»,-ասաց Արցախի ԱԺ նախագահը:

Политика 14:30 30/08/2023 НКР
Ишханян: Предложение миротворцев РФ предоставить возможность для въезда азербайджанских фур на территорию Арцаха не дало никаких результатов
«Вчера, когда азербайджанские грузовики подъехали к окрестностям Аскерана, состоялись определенные переговоры с российскими миротворцами», – заявил на пресс-конференции 30 августа председатель Национального собрания Республики Арцах (НКР) Давид Ишханян, коснувшись отправки Азербайджаном вчера «гуманитарного» груза  в Арцах по дороге Акна-Степанакерт, когда азербайджанские фуры достигли поста российских миротворцев.
«Новый командующий российских миротворцев прибыл в Арцах недавно и пока не знаком с внутренней ситуацией. Есть некоторые эпизоды, элементы, о которых российская сторона должна быть лучше осведомлена. Те, кто здесь, соответствующие чиновники контингента, очень хорошо осведомлены о нашем подходе и подходе азербайджанской стороны.
Состоявшиеся обсуждения не дали никакого результата, предложение российских миротворцев предоставить возможность для въезда азербайджанских транспортных средств на территорию Арцаха не дало никаких результатов.
Властями Арцаха и соответствующими ответственными лицами приняты меры, и эти обсуждения продолжаются. Они не завершились, здесь очень важна общая позиция Арцаха и представление соответствующих разъяснений российской стороне», – сказал он.
По словам Ишханяна, российская сторона также должна быть осведомлена о текущей общей ситуации и взглядах арцахской стороны.
«Хочу выразить надежду, что эти переговоры найдут свое логическое завершение в атмосфере взаимопонимания. Наши ожидания должны оправдаться», – отметил он.