Քաղաքական 18:43 31/08/2023 Տարածաշրջան
Փարիզում Իրանի դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Սեյեդ Հոսեյն Սամիմիֆարին կանչել են Ֆրանսիայի ԱԳՆ՝ Թեհրանում Իրանում ֆրանսիական հետազոտական ինստիտուտի (IFRI) շենքը կնքելու Իսլամական Հանրապետության իշխանությունների որոշման պատճառով։ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին հինգշաբթի օրը հայտնել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Ֆրանսիան դատապարտել է IFRI-ի դռների կնքումը, չնայած այն հանգամանքին, որ Ֆրանսիան ամբողջությամբ կատարել է ինստիտուտը փակելու Իրանի միակողմանի որոշումը 2023 թվականի հունվարին: Շենքի կնքումը նշանակում է, որ Ֆրանսիան կկորցնի մուտքը ֆրանսիացի և իրանցի հետազոտողների մի քանի սերունդների արժեքավոր ստեղծագործությունների հավաքածուի մոտ»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Այս քայլը, ըստ Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի, ցույց է տալիս «իրավիճակը սրելու Իրանի իշխանությունների ցանկությունը»։ Այդ կապակցությամբ Փարիզը Թեհրանին կոչ է անում չեղարկել որոշումը և «անհապաղ հեռացնել կնիքները» ուսումնական հաստատության դռներից։

Политика 19:57 31/08/2023 В мире
Временный поверенный в делах посольства Ирана в Париже Сейед Хоссейн Самимифар был вызван в МИД Франции из-за решения властей исламской республики опечатать здание Французского исследовательского института в Иране (IFRI) в Тегеране. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу внешнеполитического ведомства Франции.
"Франция осудила опечатывание дверей IFRI, несмотря на то, что Франция полностью выполнила одностороннее решение Ирана о закрытии этого института в январе 2023 года. Опечатывание здания означает, что Франция лишится доступа к ценной коллекции работ нескольких поколений французских и иранских исследователей", - говорится в заявлении.
Этот шаг, по мнению МИД Франции, демонстрирует "стремление иранских властей к эскалации ситуации". В этой связи Париж призывает Тегеран отменить решение и "немедленно снять пломбы" с деверей учебного заведения.