Մշակույթ 16:08 01/09/2023 Հայաստան
2024 թվականին մեծանուն շանսոնյե, Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում, Երևան քաղաքի Ֆրանսիայի հրապարակում Շառլ Ազնավուրի հուշարձանի տեղադրման համար հայտարարվել էր նախագծի բաց մրցույթ։ Ստացվել էին  37 հայտ-էսքիզները, որոնք ներկայացվել էին  հատուկ ձևավորված հանձնաժողովի քննարկմանը։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հայկ Կոստանյանն ասաց, որ ամփոփվել է Շառլ Ազնավուրի հուշարձանի տեղադրման համար հայտարարված մրցույթը, ներկայացված 37 հայտ-էսքիզից որևէ մեկը չի ընտրվել։
«Ժյուրին որևէ տարբերակ չի ընտրել։ Հայտարարվելու է նոր բաց մրցույթ»,- հայտնեց նա։
Հ. Կոստանյանն ասաց, որ կարող են առաջին մրցույթին մասնակցած արվեստագետներն այլ տարբերակով մասնակցել նաև նոր հայտարարվելիք մրցույթին։
Հանձնաժողովի 12 հոգանոց կազմում ընդգրկված են եղել Երևանի քաղաքապետարանի պատասխանատուներ, Ազնավուրի ընտանիքի անդամներ, ոլորտի մասնագետներ։ Գործընթացի մասնակցայնությունն ապահովելու և տեղադրվելիք արձանի ընտրության հարցում քաղաքացիների կարծիքները հաշվի առնելու նպատակով` «Ակտիվ քաղաքացի» հարթակում մինչև օգոստոսի 31-ը` ժամը 14:00-ն, քաղաքացիները կարող էին քվեարկել ներկայացված նախընտրելի նախագծի օգտին: Ինչպես հաղորդվել էր, ստացված ձայները ներառվելու և արտացոլվելու էին հանձնաժողովի քվեարկության արդյունքներում:

Культура 16:51 01/09/2023 Армения
Совет старейшин Еревана 15 марта принял решение установить на площади Франции в центре армянской столицы памятник всемирно известному французскому шансонье армянского происхождения Шарлю Азнавуру. Памятник будет установлен в рамках мероприятий, посвященных 100-летию со дня рождения шансонье.
Для выбора проекта памятника был объявлен открытый конкурс. Затем мэрия Еревана представила на суд общественности 37 заявок-эскизов памятника Азнавуру. На платформе «Активный гражданин» мэрии Еревана было открыто голосование, которое продлилось до 31 августа. Сообщалось, что выбор будет сделан следующим образом: на 50% будет учитываться мнение специально сформированной комиссии, а на остальные 50% - мнение граждан.
В беседе с корреспондентом Panorama.am пресс-секретарь мэрии Еревана Айк Костанян сообщил, что итоги объявленного для установки памятника Шарлю Азнавуру конкурса подведены, ни один из представленных 37 эскизов выбран не был.
«Жюри не выбрало ни одного варианта. Будет объявлен новый открытый конкурс», – сказал он.
А. Костанян сообщил, что участвовавшие в первом конкурсе могут принять участие и во втором, представив новый эскиз.
В состав комиссии из 12 человек входили компетентные сотрудники мэрии Еревана, члены семьи Азнавура, авторитетные специалисты сферы.
Напомним, что в армянском сегменте соцсетей подавляющее большинство отзывов о проектах памятника были отрицательными.