Քաղաքական 15:32 01/09/2023 Հայաստան
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը ԱՄՆ Սենատին կոչ է անում արգելափակել նախագահ Բայդենի կողմից նոր նշանակումները պետքարտուղարությունում
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի նախագահ Րաֆֆի Համբարյանը նամակով դիմել է ԱՄՆ Սենատի բոլոր անդամներին՝ խնդրելով արգելափակել ԱՄՆ պետքարտուղարությունում նախագահական այն նշանակումները, որոնք կարիք ունեն Սենատի վավերացման։
ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից հայտնում են՝ կոչն ուղղվել է ելնելով այն հանգամանքից, որ նախագահ Բայդենը վճռական քայլեր չի ձեռնարկում Արցախի 120․000 բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական շրջափակումը վերացնելու ուղղությամբ։
Սույն նախաձեռնության համար համայնքային օժանդակություն ապահովելու նպատակով՝  Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբն սկսել է համագաղութային արշավ, որը հանձնախմբի հատուկ էլեկտրոնային հարթակների միջոցով թույլ է տալիս ԱՄՆ քաղաքացիներին հատուկ դիմումներ ուղարկել իրենց նահանգներից ընտրված սենատորներին։
Հայ դատի հանձնախումբը խնդրում է Սենատում արգելափակել ԱՄՆ դիվանագիտական նշանակումները, քանի դեռ ԱՄՆ վարչակազմը չի ձեռնարկել կոնկրետ գործողություններ, մասնավորապես՝
·                Առաջնորդել ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձև, որը կնախատեսի Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման դատապարտում, Ալիևի ռեժիմի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառում, Լաչինի միջանցքը բացելուն և Արցախ մատակարարումներ իրականացնելուն ուղղված մեխանիզմների ներդրում։
·                Ադրբեջանին տրամադրվող ամերիկյան նոր կամ ընթացիկ ռազմական և անվտանգային նշանակության օժանդակության դադարեցում և «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ հոդվածի ամբողջական կիրարկում։
·                Ամերիկյան հրատապ մարդասիրական օգնության տրամադրում Արցախում ադրբեջանական ագրեսիայից տուժած ժողովրդին, նաև օդային միջանցքի միջոցով։
·                Արցախի ցեղասպան շրջափակման համար պատասխանատու ադրբեջանցի պաշտոնյաների նկատմամբ ամերիկյան օրենսդրությամբ սահմանված կարգով՝ պատժամիջոցներ կիրառում։

Politics 16:08 01/09/2023 World
Armenian National Committee of America (ANCA) Chairman Raffi Hamparian has called upon U.S. Senators to place a hold on all nominations to the State Department, blocking any new confirmations until President Biden takes decisive action to break Azerbaijan’s 260+ day blockade of Artsakh’s 120,000 indigenous Christian Armenians, the ANCA reports.
The ANCA’s call is backed up by a nationwide advocacy campaign, empowering Armenian and allied Americans from all fifty states to send letters urging their Senators to take this principled stand – in accord with U.S. interests and American values. The action portal is www.anca.org/hold.
The ANCA is asking that a hold on U.S. diplomatic nominees remain in place until the Biden Administration has undertaken demonstrable steps to:
– Lead a United Nations Security Council Resolution condemning Azerbaijan’s blockade of Artsakh, sanctioning the Aliyev regime, and putting in place mechanisms to open land transit via the Lachin Corridor and to airlift supplies to Artsakh.
– Stop any new, current, or pending U.S. military or security assistance to Azerbaijan, and fully enforce Section 907 of the FREEDOM Support Act.
– Deliver emergency U.S. humanitarian assistance and longer term development aid to the Armenian victims of Azerbaijani aggression in Nagorno Karabakh, including by means of a humanitarian airlift;
– Enforce statutory sanctions against Azerbaijani officials responsible for the genocidal blockade of Nagorno Karabakh.