16:34 02/09/2023 Հայաստան
ՊՆ. Ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում կեղծ լուրեր են տարածում, իբր Ադրբեջանի ԶՈՒ կիրառած ԱԹՍ հարվածի հետևանքով հայկական կողմն ունի զոհեր
«Ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում շրջանառվող տեղեկություններն այն մասին, թե իբր Ադրբեջանի ԶՈՒ կիրառած ԱԹՍ հարվածի հետևանքով հայկական կողմն ունի զոհեր և վիրավորներ, չի համապատասխանում իրականությանը:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, սեպտեմբերի 1-ին ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով զոհվել են  3 և վիրավորվել 2 զինծառայողներ. այլ կորուստների կամ տուժածների  մասին տեղեկությունները կեղծիք են»։

Politics 16:51 02/09/2023 Armenia
The Defense Ministry of Armenia has dismissed as untrue Azerbaijani media allegations about more Armenian casualties.
“The information disseminated by the Azerbaijani mass media as if there are casualties and wounded on the Armenian side as a result of a UAV attack by the Azerbaijani armed forces does not correspond to reality,” the ministry said in a statement.
“As reported earlier, on September 1, three servicemen were killed in action and two were wounded in the wake of Azerbaijani provocation: Other information regarding losses or casualties is false,” it added.