Քաղաքական 10:59 02/09/2023 Արցախ
Կեղծ հայտարարությունների տարածմամբ Ադրբեջանը նպատակ ունի նախապատրաստել տեղեկատվական հենք հերթական սադրանքի համար. Արցախի ՊՆ
«Ադրբեջանի ՊՆ-ն սեպտեմբերի 2-ին տարածել է նոր ստահոդ հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբրև ՊԲ համապատասխան ստորաբաժանումները սեպտեմբերի 1-ին ժամը 11։15֊ից ժամը 11։36֊ն  և ժամը 13։30֊ից ժամը 13։58-ն ընկած ժամանակահատվածում ճնշել են Արցախի օդային տարածքով Փարիզ-Պեկին և Թել-Ավիվ-Բաքու երթուղիներով թռիչք  կատարող քաղաքացիական օդանավերի GPS տեղորոշման համակարգը։
Ադրբեջանի ՊՆ  հաղորդագրությունը չունի իրականության հետ որևէ առնչություն։ Ինչպես բազմիցս նշել ենք նախկինում, հիշյալ երթուղիներով թռիչք իրականացնող օդանավերը չեն հատում ԱՀ օդային սահմանները։ Հատկանշական է նաև, որ իբրև թե ռադիոճնշման ենթարկված օդանավերը շահագործող որևէ ընկերություն կամ որևէ երկիր երբևէ չի ներկայացրել որևէ բողոք այդ առնչությամբ։
Նման կեղծ հայտարարությունների պարբերական  տարածմամբ Ադրբեջանը նպատակ ունի միջազգային հանրության ուշադրություն շեղել Լաչինի միջանցքի ապօրինի  շրջափակման հետևանքով  առաջացած հումանիտար աղետից և նախապատրաստել տեղեկատվական հենք հերթական սադրանքի համար։
Կրկին հիշեցնենք, որ 2020 թ. պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում  և դրանից հետո  հենց ադրբեջանական կողմն է հետևողական կերպով թիրախավորել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքը` արգելափակելով Լաչինի միջանցքը,  խափանելով գազի և էլեկտրականության մատակարարման հոսքագծերը և ճնշելով համացանցի ու բջջային կապի հասանելիությունը»։

Политика 11:35 02/09/2023 НКР
Минобороны Арцаха: Распространяя фейки, Азербайджан стремится подготовить информационную почву для очередной провокации
Пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (НКР) сообщает:
Сообщение Минобороны Азербайджана не имеет ничего общего с реальностью. Как мы уже многократно отмечали прежде, осуществляющие полеты по указанным маршрутам самолеты не пересекают воздушные границы Республики Арцах.
Примечательно также, что ни одна компания или страна, эксплуатирующие эти якобы подвергшиеся радиопомехам самолеты никогда не представляли каких бы то ни было жалоб в этой связи.
Периодически распространяя подобные фейковые заявления, Азербайджан преследует цель отвлечь внимание международного сообщества от гуманитарной катастрофы, вызванной незаконной блокадой Лачинского коридора, и подготовить информационную почву для очередной провокации.
Вновь напоминаем, что на всем протяжении боевых действий в 2020 году и после них именно азербайджанская сторона последовательно избирала мишенью гражданскую инфраструктуру Республики Арцах, блокируя Лачинский коридор, нарушая линии газо- и электроснабжения, подавляя доступ к Интернету и мобильной связи».