Քաղաքական 12:20 02/09/2023 Արցախ
Արցախի ժողովրդի դեմ տարվող ցեղասպանական քաղաքականության կանխման կարևոր երաշխիքներից մեկը կարող է դառնալ Արցախի միջազգային ճանաչումը. ԱՀ ԱԳՆ
ԱՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Արցախի Հանրապետության հռչակման 32-ամյակի կապակցությամբ, որում ասվում է.
«32 տարի առաջ՝ 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին, Լեռնային Ղարաբաղի մարզային և Շահումյանի շրջանի Ժողովրդական պատգամավորների խորհուրդների համատեղ նստաշրջանը հռչակեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը:
1921 թվականի հուլիսի 5-ից՝ Ադրբեջանին ապօրինի բռնակցվելու պահից և Ադրբեջանական ԽՍՀ-ում գտնվելու ողջ ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում գնալով սաստկանում էր Ադրբեջանի վարած ապարտեիդի և խտրականության քաղաքականությունը, բնիկ հայ ժողովրդի հանդեպ ստեղծվել էր ատելության և անհանդուրժողականության մթնոլորտ, որը հանգեցրել էր զինված բախումների, մարդկային զոհերի և հայկական գյուղերի խաղաղ բնակչության զանգվածային բռնատեղահանման:
Զարգացումների կործանարար ընթացքը կանխելու նպատակով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն օգտվեց ԽՍՀՄ գործող Սահմանադրությամբ և օրենքներով ամրագրված իր իրավունքից, այն է՝ 1990 թվականի ապրիլի 3-ի՝ ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետությունների դուրս գալու մասին» օրենքի դրույթից, որի համաձայն՝  «ինքնավար հանրապետություններն ու ինքնավար կազմավորումներն իրավունք ունեն ինքնուրույն որոշել ԽՍՀՄ կազմում կամ նրա կազմից դուրս եկող միութենական հանրապետությունում մնալու հարցը, ինչպես նաև բարձրացնել սեփական պետական իրավական կարգավիճակի հարցը»:
Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը վերահաստատվեց նույն թվականի դեկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցած համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքներով և 1992 թ. հունվարի 6-ին՝ ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նստաշրջանում ընդունված  անկախության հռչակագրով։
Երեք տասնամյակ անց Ադրբեջանն իր իսկ սանձազերծած լայնածավալ պատերազմի արդյունքում օկուպացրել է Արցախի Հանրապետության տարածքի զգալի մասը: Նպատակ ունենալով հասնել Արցախի վերջնական հայաթափմանը՝ 2022 թվականի դեկտեմբերից առ այսօր՝ շուրջ 9 ամիս շարունակ, Ադրբեջանը, անտեսելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթները, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի և ՄԻԵԴ-ի իրավաբանորեն պարտադիր որոշումները, ինչպես նաև միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերը, կատարյալ պաշարման մեջ է պահում Արցախի 120 հազար բնակչությանը՝ զրկելով նրան բոլոր հիմնարար իրավունքներից և ազատություններից, ստեղծելով կյանքի համար անտանելի կենսապայմաններ և մատնելով սովահարության:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքները, ինչպես նաև Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից արցախցիների հասցեին անընդհատ հնչեցվող սպառնալիքներն ու հաշվեհարդարի կոչերը` Արցախի ժողովրդի դեմ տարվող ցեղասպանական քաղաքականության կանխման կարևոր երաշխիքներից մեկը կարող է դառնալ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը:
Երախտագիտություն հայտնելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և ազատության համար պայքարած մեր բոլոր հայորդիներին և գլուխ խոնարհելով արցախյան երեք պատերազմներում նահատակված մեր հերոսների հիշատակի առջև՝ վերահաստատում ենք, որ Արցախը եղել և մնում է համահայկական միասնականության առանցք՝  շարունակելով իր որդեգրած ուղին և պայքարելով մեր արժանապատիվ լինելիության համար:
❗️ Հորդորում ենք ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացքում ներգրավված բոլոր միջազգային դերակատարներին ձեռնարկել անհետաձգելի և գործուն քայլեր՝ կանխելու Արցախի էթնիկ զտումն ու նրա բնիկ ժողովրդի հայրենազրկումը։

Политика 12:25 02/09/2023 НКР
Степанакерт: Из главных гарантий предотвращения геноцидальной политики в отношении народа Арцаха может стать международное признание Республики Арцах
Министерство иностранных дел Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) выступило с заявлением по случаю 32-й годовщины провозглашения Республики Арцах.
В заявлении, текст которого приводит пресс-служба МИД Арцаха, говорится:
«32 года назад, 2 сентября 1991 года, на совместной сессии Нагорно-Карабахского областного и Шаумянского районного Советов народных депутатов была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика.
С  5 июля 1921 года, с момента противоправного подчинения Азербайджану и на всем протяжении пребывания в составе Азербайджанской ССР, в Нагорном Карабахе усиливалась политика апартеида и дискриминации, создавалась атмосфера ненависти и нетерпимости по отношению к коренному армянскому народу, что привело к вооруженным столкновениям, человеческим жертвам и массовой депортации мирного населения армянских сел.
С целью предотвращения губительного хода развития событий народ Нагорного Карабаха воспользовался своим правом, закрепленным действующей Конституцией и законами СССР, а именно положением Закона Верховного Совета СССР «О выходе союзных республик из состава СССР» от 3 апреля 1990 года, согласно которому «за народами автономных республик и автономных образований сохраняется право на самостоятельное решение вопроса о пребывании в Союзе ССР или в выходящей союзной республике, а также на постановку вопроса о своем государственно-правовом статусе».
Независимость Нагорного Карабаха была вновь подтверждена результатами состоявшегося 10 декабря того же года всенародного референдума, а также Декларацией о независимости, принятой на первой сессии Верховного Совета НКР 6 января 1992 года.
Три десятилетия спустя Азербайджан в результате развязанной им  широкомасштабной войны оккупировал значительную часть территории Республики Арцах. Преследуя цель добиться окончательной деарменизации Арцаха, с декабря 2022 года по сегодняшний день, в течение вот уже почти 9 месяцев, Азербайджан, игнорируя положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, юридически обязательные решения Международного суда ООН и Европейского суда по правам человека, а также многочисленные призывы международного сообщества, держит 120-тысячное население Арцаха в полной осаде, лишая его всех основных прав и свобод, создавая невыносимые условия для жизни и обрекая его на голод.
Учитывая вышеуказанные обстоятельства, а также постоянные угрозы властей Азербайджана в адрес арцахцев и призывы учинить над ними расправу, одной из главных гарантий предотвращения проводимой в отношении народа Арцаха геноцидальной политики может стать международное признание Республики Арцах.
Выражая признательность всем нашим сынам, боровшимся за свободу и право народа Арцаха на самоопределение, и преклоняясь перед памятью наших героев, павших в трех арцахских войнах, вновь подтверждаем, что Арцах был и остается стержнем общеармянского единства, продолжая избранный им путь и борясь за наше достойное существование.
Призываем всех международных акторов, вовлеченных в процесс урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, предпринять неотложные и действенные шаги для предотвращения этнической чистки Арцаха и изгнания его коренного народа с Родины».