Քաղաքական 09:47 02/09/2023 Հայաստան
Մեր ակնկալիքն է, որպեսզի միջազգային հանրությունը ջանքեր գործադրի՝ թույլ չտալու ԼՂ-ում էթնիկ զտումների քաղաքականության իրականացումը. Փաշինյան
Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի Հանրապետություն-խմբ.) անկախության հռչակագրի ընդունման օրվա առիթով.
«Սիրելի՛ ժողովուրդ, սիրելի՛ հայրենակիցներ,
32 տարի առաջ այս օրը Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի և Շահումյանի շրջանի բոլոր մակարդակների պատգամավորների համատեղ նստաշրջանը հղում կատարելով ինքնորոշման իրավունքին՝ որոշում կայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հռչակագրի ընդունման մասին:
Լեռնային Ղարաբաղի հայությունն այդ ժամանակահատվածում ականատեսն էր Սումգայիթի, Բաքվի, Կիրովաբադի ջարդերի, և անկախության հռչակագրի ընդունումը պայմանավորված էր նաև գոյաբանական սպառնալիքով:
44-օրյա պատերազմի հետևանքով այսօր էլ իրենց հայրենի բնօրրանում՝ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող մեր հայրենակիցներն Ադրբեջանի քաղաքականության հետևանքով կանգնած են էթնիկ զտման ենթարկվելու սպառնալիքի առաջ՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման, առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքի, գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումների դադարեցման պատճառով:
Տեղի ունեցող գործընթացների ականատեսն է նաև միջազգային հանրությունը, և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Լեռնային Ղարաբաղի թեմայով կայացած քննարկումներում ևս արձանագրվեց Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի առկայությունը և այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչության կյանքն ու անվտանգությունը դրված են կասկածի տակ։ Միաժամանակ, ընդգծվեց, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումները՝ Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժն ապահովելու վերաբերյալ, Ադրբեջանի կողմից չի կատարվել:
Մեր ակնկալիքն է, որպեսզի միջազգային հանրությունը ջանքեր գործադրի՝ թույլ չտալու Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների քաղաքականության իրականացումը։
Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել՝ հիմնազուրկ են Լեռնային Ղարաբաղի՝ որպես տարածքային միավոր գոյություն չունենալու և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծված լինելու մասին բոլոր հայտարարությունները, քանի դեռ անբեկանելիորեն հասցեագրված չեն ԼՂ հայության անվտանգության և իրավունքների պաշտպանության խնդիրները:
Հայաստանը, Լեռնային Ղարաբաղը և միջազգային հանրությունը հստակ արձանագրում են. հակամարտության համապարփակ ու երկարատև կարգավորումը պետք է տեղի ունենա բացառապես խաղաղ գործընթացի, այդ թվում՝ միջազգային մեխանիզմի ներքո Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով։
Մենք հիշում ենք հանուն Հայրենիքի նահատակված մեր բոլոր հերոսներին և գլուխ խոնարհում նրանց առջև։
Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակելու է ջանքերը՝ Լեռնային Ղարաբաղում բնականոն կենսագործունեության ապահովման, անվտանգության և իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու ուղղությամբ։ Այսօր մենք մեր գնահատանքի խոսքն ենք ասում Լեռնային Ղարաբաղի մեր բոլոր հայրենակիցներին, և մեր խնդիրն է՝ խաղաղ, քաղաքակիրթ միջոցներով, բանակցային եղանակով ապահովել խաղաղ ապրելու և արարելու նրա անօտարելի իրավունքը»:

Politics 13:56 02/09/2023 Armenia
Nikol Pashinyan issued a congratulatory message on the 32nd anniversary of the Nagorno-Karabakh (Artsakh) Independence Declaration marked on September 2. His full message is provided below.
Dear people, dear compatriots,
32 years ago on this day, the joint session of the deputies of all levels of the Nagorno Karabakh Autonomous Region and Shahumyan region, referring to the right to self-determination, made a decision on the adoption of the declaration of independence of Nagorno Karabakh.
During that period, the Armenians of Nagorno-Karabakh witnessed the massacres of Sumgait, Baku, and Kirovabad, and the adoption of the declaration of independence was also conditioned by an existential threat.
As a result of the 44-day war, even today, our compatriots living in their homeland, Nagorno-Karabakh, face the threat of ethnic cleansing as a result of Azerbaijan's policy, due to the illegal blocking of the Lachin Corridor, the stop of supplies of essential food, gas and electricity.
The international community is also witnessing the ongoing processes, and the UN Security Council discussions on Nagorno Karabakh also noted the existence of a humanitarian crisis in Nagorno Karabakh and the fact that the lives and security of 120,000 people of Nagorno Karabakh are in doubt. At the same time, it was emphasized that the decisions of the International Court of Justice of February 22 and July 6, 2023 on ensuring uninterrupted movement of people, vehicles and cargo in both directions through the Lachin Corridor have not been fulfilled by Azerbaijan.
We expect the international community to make efforts to prevent the implementation of the policy of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh.
I would like to emphasize once again that all statements about the non-existence of Nagorno Karabakh as a territorial entity and that the Nagorno Karabakh issue is resolved are groundless, unless the issues of security and protection of the rights of NK Armenians are irrevocably addressed.
Armenia, Nagorno Karabakh and the international community clearly record that the comprehensive and long-term settlement of the conflict should take place exclusively through the peace process, including the Baku-Stepanakert dialogue under the international mechanism.
We remember all our heroes martyred for the Motherland and bow before them.
The Republic of Armenia will continue its efforts to ensure normal life, security and protection of rights in Nagorno-Karabakh. Today, we express our appreciation to all our compatriots of Nagorno-Karabakh, and our task is to ensure their inalienable right to live and create in peace through peaceful, civilized means, through negotiations."