Քաղաքական 09:02 02/09/2023 Հայաստան
Սերժ Սարգսյան. Ելքը իրավիճակից, ինչպես բազմիցս եմ նշել, առաջին հերթին ապազգային իշխանություններին հեռացնելն է
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ.
«Միջազգային բոլոր նորմերին համապատասխան՝ ամուր կռվաններ ունեցող Արցախի անկախությունն այսօր ենթարկվում է անասելի ծանր փորձության. արդեն ութ ամիս շրջափակման մեջ գտնվող և բազում զրկանքներ կրող Արցախն արժանապատվորեն դիմակայում է՝ քաջ գիտակցելով, որ  պայքարն անկախության համար այսօր էլ նույն նպատակն ունի, ինչ 32 տարի առաջ, և ագրեսոր ու ցեղասպան թշնամին էլ նույնն է, ինչ երեք տասնամյակ առաջ:
Ելքը իրավիճակից, ինչպես բազմիցս եմ նշել, առաջին հերթին ապազգային իշխանություններին հեռացնելն է, և չափազանց ծանր, բայց ոչ անհուսալի այս  իրավիճակում հայ ժողովրդի միասնական ջանքերով Հայրենիքի արժանապատիվ պաշտպանությունը՝ զուգահեռ պատշաճ աշխատանք իրականացնելով դիվանագիտական ճակատում:
Անկախության պայքարի ճանապարհին անտարբերությունը, հուսահատությունը, հարմարվողականությունն ու թուլամորթությունը չեն կարող ընկեր լինել:
Վճռականություն, արիություն, կամք ու պատվախնդրություն՝ ահա պայքարի անդավաճան ընկերները, որոնց պետք է ապավինել»:

Politics 11:15 02/09/2023 Armenia
Armenia’s third President Serzh Sargsyan calls for the ouster of the “anti-national” authorities and consolidation of all Armenians to defense the homeland in his message on 32nd Artsakh Independence Day marked on September 2.
"Strongly anchored in each and every international norm, independence of Artsakh today is going through unimaginably hard times: It’s been eight months that besieged, subject to multiple scarcities Artsakh is withstanding with dignity, knowing all too well that today the struggle for independence has the same goal as 32 years ago; the aggressor and genocidal enemy is the same as three decades ago," Sargsyan said.
"As I have mentioned on numerous occasions, it is necessary first of all to get rid of the anti-national authorities and in this extremely difficult but not desperate situation to defend Fatherland through the joint efforts of the entire Armenian nation, carrying out at the same time essential work at the diplomatic front.
"Indifference, despondency, conformism, and irresoluteness have no place in the struggle for independence. Determination, courage, will power, and dignity – these are unfailing allies of the struggle which must be relied upon," reads the message.