Քաղաքական 16:35 02/09/2023 Հայաստան
«Հայաքվեի իրական արժեքն աշխարհին ասելն է, որ հայ ազգը չի կարող ընդունել, որ Արցախը կարող է լինել Ադրբեջանի կազմում և պատրաստ է մինչև վերջ պայքարել Արցախը հայկական պահելու և մեր միասնական հայրենիքը վերականգնելու համար»,-Արցախի Հանրապետության Երևանի ներկայացուցչությունում ասաց քաղաքագետ Թևան Պողոսյանը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
Հայտարարելով, որ, մենք միշտ էլ պետք է առաջնորդվենք սեփական շահերով՝ քաղաքագետը նկատեց. «Չգիտեմ, թե Բրյուսելից, Վաշինգտոնից, Պեկինից կամ որևէ այլ մայրաքաղաքից ինչպես է երևում արցախյան խնդիրը, բայց մենք միշտ պետք է նայենք, թե ինչպես է երևում ՀՀ մայրաքաղաքից և Ստեփանակերտից»:
Քաղաքագետն ասաց, որ Ստեփանակերը պետք է հավասարազոր մայրաքաղաք դիտարկվի և այնտեղից, ինչպես նաև Երևանից չի երևում  որևէ հնարավորութուն, որ Արցախը կարող է մնալ Ադրբեջանի կազմում, ինչը վկայում է Հայաստանում իրականացրած հարցումների արդյունքները, ըստ որոնց՝ 97%-ը ասում է, որ Արցախը երբեք չպետք է լինի Ադրբեջանի կազմում:
«Շառլմիշելներն էլ են գալու-գնան՝ իրենց շահերով, բլինքեններն էլ են գալու-գնան, ուշ թե շուտ լավրովներն էլ են գալու-գնան, ամբողջը պետք է մնա այն, թե մենք ինչ ենք անում որպես հայ զագ»,-ասաց Թևանյանը:
Նա համաձայնեց արցախցիների հետ, որոնք ասում են, թե Ակնայի ճանապարհի բացումը նշանակում է անվտանգության դուռը բացել Թշնամու առաջ՝ պատասխանելով հարցին թե ինչպես կգնահատի Շառլ Միշելի հայտարարույունն այն մասին, որ պետք է բացվի Ակնայի ճանապարհը:
Պողոսյանը նաև հռետորական հարց հնչեցրեց, թե միգուցե Եվրոպան Ադրբեջանի հետ ռուսական գազի առևտրի խնդիր ունի, դրա համար է նման բաներ հայտարարում:
Անդրադառնալով Արցախի ներքաղաքական վերադասավորումներին՝ Թևան Պողոսյանն ասաց. «Ցանկացած փոփոխություն հնարավորությունների դուռ է բացում, կամ բոլորս միաձայն համախմբված կարողանում ենք օգտվել, միասնական որոշում կայացնել և գնալ առաջ, կամ ո՞ւմ ենք մեղադրելու»:
Քաղաքագետը նաև նշեց, որ այդ հնարավորությունը պետք է օգտագործի աշխարհասփյուռ հայությունը՝ արցախցիների շահերի համար պայքարելու գործընթացում:

Теван Погосян: Открыть маршрут Акны означает открыть врагу дверь в сфере безопасности
«Настоящая ценность гражданской инициативы «АйаКве» – сказать миру: армянский народ не может принять, что Арцах может быть в составе Азербайджана, и готов бороться до конца, чтобы сохранить Арцах армянским и восстановить нашу единую Родину», – сказал политолог Теван Погосян в беседе с журналистами у представительства Республики Арцах в Ереване.
Напомним, что «АйаКве» – гражданская законодательная инициатива, которая предлагает пресечь сдачу Арцаха Азербайджану, криминализируя любое действие, направленное на признание Республики Арцах частью Азербайджана.
Заявив, что мы всегда должны руководствоваться собственными интересами, политолог указал: «Я не знаю, как проблема Арцаха видится из Брюсселя, Вашингтона, Пекина или любой другой столицы, но мы всегда должны смотреть, как она видится из столицы РА и Степанакерта».
Погосян при этом согласился с позицией арцахцев о том, что открытие дороги через Акну (Агдам) означает в плане безопасности открыть дверь перед врагом.
Касаясь внутриполитических перестановок в Арцахе, Теван Погосян указал: «Любое изменение открывает окно возможностей, или мы консолидированно можем воспользоваться этими возможностями, принять единое решение и двигаться вперед, или нам некого будет винить».
- Артур Ванецян: Третьей Республики Армения, по мнению Никола Пашиняна, больше не существует
- Грант Мелик-Шахназарян: Впервые за последние 30 лет Арцах получил возможность быть политическим субъектом
- Важно, чтобы новые власти Арцаха озвучили четкую оценку относительно действий властей Армении – Артур Ванецян
- Тигран Абрамян: Защита Арцаха – автоматически защита Армении
- Ванецян: Эти не имеющие Родины, жалкие власти удерживают свои кресла ценой жизней наших соотечественников
- Блокадный Арцах покинут властями Армении – Чалабян
- Флаг Республики Арцах – в небе Армении
- МИД Армении опровергает заявление Баку: Для Еревана на повестке дня стоит только проблема снятия блокады Лачинского коридора
- Глава Евросовета Шарль Мишель предлагает разблокировать Лачинский коридор и использовать агдамский маршрут