Ռուսաստանը որոշել է Արցախում որոշակի փոփոխությունների ենթարկել իր մարտավարությունը. Հայկ Նահապետյան
«Կարծում եմ՝ Արցախի հետ կապված սկսվել է նոր գործընթաց, որի դրսևորումներից մեկն այն է, որ Արցախում փոխվեց խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարը, Արայիկ Հարությունյանը գոնե հաժարականի դիմում է ներկայացրել Ազգային ժողով»,- «Արցախի սեղմվող օղակը» թեմայով քննարկմանն ասաց քաղաքագետ Հայկ Նահապետյանը։
Նա կարծում է, որ Ռուսաստանը, քանի որ Հայաստանում իշխող քաղաքական խմբակն իր պարագլխով ձեռքերը լվացել է, քաղաքական որոշոմ է կայացել Արցախում որոշակի փոփոխությունների ենթարկել իր մարտավարությունը՝ հաշվի առնելով նաև նախագահի թեկնածուն ով է։
«Սա շատ կարևոր հանգամանք է. պատերազմող երկրում բիզնեսմենների, մտավորականների, այն էլ եթե դրամաշորթ են, իշխանություն չեն հանձնում կամ վստահում, հանձնում են զինվորականներին կամ անվտանգության ծառայողներին։ Սա նորմալ եմ գնահատում»,- ասաց քաղաքագետը։
Հ.Նահապետյանը նշեց, որ Ադրբեջանը փորձելու է պարբերաբար սադրանքներ իրականացնել Հայաստանի հետ սահմանին։
«Փոքր սադրանքներ, լայնածավալ ռազմական գործողություններ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը թույլատրված է, բայց ոչ մեծ պատերազմ։ Մեծ պատերազմը տարածաշրջանն է պայթեցնելու և այդ մասով Ադրբեջանն իր ղեկավարով չի կարող որոշում կայացնել, ուժային կենտրոններում են նման որոշում կայացվում»,- ասաց նա։
Հ. Նահապետյանը նաև նշեց, որ ամբողջովին պատերազմի դեպքում Փաշինյանը Հայաստանին անպատրաստ է թողնում. «Եթե վաղը լրջագույն պատերազմական գործողություն լինի, Փաշինյանն արդարանալու է՝ ինք ի՞նչ մեղավոր է, այդ կորուստները եղան, որովհետև բանակը լավ չկռվեց, մինչդեռ նա այդ ուղղությամբ որևէ քայլ չի ձեռնարկել»,- նշեց Հայկ Նահապետյանը։

Политолог: Россия решила изменить свою тактику в Арцахе
«Полагаю, начался новый процесс по вопросу Арцаха, одним из проявлений которого является то, что в Арцахе сменили главу Российского миротворческого контингента, Араик Арутюнян хотя бы представил заявление в Национальное собрание», – заявил в ходе обсуждения на тему «Сжимающееся вокруг Арцаха кольцо» политолог Айк Нагапетян.
Он полагает, что Россия, поскольку правящая политическая группировка в Армении вместе со своим главарем умыла руки, приняла политическое решение внести определенные изменения в свою тактику в Арцахе, учитывая также кандидата на пост президента.
«Это крайне важное обстоятельство: в воюющей стране не доверяют власть бизнесменам, интеллигенции, особенно, если они вымогают деньги, а передают власть военным или сотрудникам служб безопасности. Я считаю это нормальным», – отметил политолог.
А. Нагапетян отметил, что Азербайджан периодически будет пытаться осуществлять провокации на границе с Арменией.
«Военно-политическому руководству Азербайджана разрешены небольшие провокации, крупномасштабные военные действия, но не большая война. Большая война взорвет регион, и Азербайджан не может принять решение по этому вопросу, подобные решения принимают в центрах силы», – отметил он.
А. Нагапетян отметил также, что в случае масштабной войны Пашинян оставил Армению неподготовленной: «Если завтра произойдут широкомасштабные военные действия, Пашинян начнет оправдываться, дескать, разве он виноват, а потери произошли, поскольку армия плохо вела бой, между тем он не предпринимает никаких шагов в этом направлении», – отметил политолог.