Գլոբալ մեծ ցնցումների մեջ ենք, իսկ մեր «նավապետը» չի կարողանում ճիշտ լուծումներ գտնել. Սուրեն Սարգսյան
«Գլոբալ մեծ ցնցումների մեջ ենք հայտնվել և, ցավոք սրտի, մեր «նավապետն» իրավիճակին չի կարողանում տիրապետել, ճիշտ լուծումներ գտնել»,- «Արցախի սեղմվող օղակը» թեմայով քննարկմանն ասաց միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Նա նշեց, դիվանագիտության մեջ հնարավորություններ կան, այսինքն ամենածանր իրավիճակում, ամենածանր արտաքին և ներքին քաղաքական ցնցումների պայմաններում միշտ լուծումներ գտնել հնարավոր է, բայց լուծումներ գտնողներն, իրականացնողները պետք է համապատասխան կարողություններ, գիտելիք, փորձ ունենան, ինչը, բնականաբար, մեր մասին չէ։
«Այսինքն, այս իշխանության հետ նման հույս կապել պետք չէ, քանի որ արդեն տեսնել ենք, թե այդ կարողությունների բացակությունը մեզ ուր է տարել»,- ասաց Սուրեն Սարգսյանը։
Միջազգայնագետի խոսքով, Արևմուտքը, բնականաբար, այս տարածաշրջանում, այլ տարածաշրջաններում սպասարկում է իր շահերը, իր շահերը պետք է առաջ մղի։
«Բնականաբար, Ռուսաստանն էլ ամեն ինչ անելու է, որպեսզի փորձի տարածաշրջանում մնալ եթե ոչ սառեցված կոնֆլիկտների, ապա այլ ձևերով»,- ասաց Սուրեն Սարգսյանը։

Политика 15:41 04/09/2023 Армения
Сурен Саркисян: К сожалению, наш «командир корабля» не способен овладеть ситуацией и найти правильные решения
«Мы оказались в центре глобальных потрясений и, к сожалению, наш “командир корабля” не способен овладеть ситуацией и найти правильные решения,», – заявил в ходе обсуждения на тему «Сжимающееся вокруг Арцаха кольцо» политолог Сурен Саркисян.
Он отметил, что в дипломатии есть возможности, то есть даже в самой сложной ситуации, в условиях жесточайших внешних и внутриполитических потрясений всегда можно найти решения, но тот, кто находит и реализует решения, должен обладать соответствующими способностями, знаниями и опытом, что, конечно, не про нас.
«Иными словами, на эту власть не стоит возлагать подобных надежд, потому что мы уже видели, куда нас завело отсутствие этих способностей», – отметил С. Саркисян.
По словам политолога, Запад, естественно, служит своим интересам в этом регионе и в других регионах, он должен продвигать свои интересы.
«Естественно, Россия также сделает всё, чтобы попытаться сохранить присутствие в регионе, если не посредством замороженных конфликтов, то другим способом», – пояснил Сурен Саркисян.