Քաղաքական 16:55 04/09/2023 Տարածաշրջան
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին ասել է, որ ոչ երկրի նախագահը, ոչ ընդդիմությունը վերջին տասը տարիների ընթացքում ոչինչ չեն արել եվրաինտեգրման ուղղությամբ։
«Ո՛չ Վրաստանի նախագահը, ո՛չ էլ մեր քննադատները՝ ընդդիմությունը, վերջին 10 տարիների ընթացքում ոչինչ չեն արել եվրաինտեգրման ճանապարհին։ Ամեն ինչ բացառապես «Վրացական երազանքի» ասոցացման համաձայնագրի արժանիքն է։ Ազատ առևտուր, առանց վիզայի ռեժիմ և եվրոպական հեռանկար: Ես հավատում եմ, որ մեր եվրոպացի ընկերները կունենան ավելի քան բավարար փաստարկներ՝ երկրին արժանի կարգավիճակ տալու համար»,-«ՌԻԱ նովոստի»-ն գրել է, որ երկուշաբթի կառավարության նիստում ասել է Ղարիբաշվիլին:
2022 թվականի հունիսի 23-ին Բրյուսելում կայացած գագաթնաժողովում Եվրամիության պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները հայտարարեցին, որ պատրաստ են Վրաստանին տրամադրել ԵՄ-ին անդամակցելու թեկնածուի կարգավիճակ՝ մի շարք պայմանների կատարման դեպքում։ Միաժամանակ թեկնածուի կարգավիճակ արդեն շնորհվել է Ուկրաինային ու Մոլդովային։ Վրաստանն ակնկալում է Եվրամիության անդամի թեկնածուի կարգավիճակ ստանալ մինչև այս տարվա վերջ։

Политика 17:35 04/09/2023 Регион
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили заявил, что ни президент страны, ни оппозиция не сделали за последние десять лет ничего на пути европейской интеграции.
"Ни президент Грузии, ни наши критики - оппозиция, за последние 10 лет ничего не сделали на пути к европейской интеграции. Все является исключительно заслугой "Грузинской мечты" (правящей партии - ред.) - соглашение об ассоциации, свободная торговля, безвизовый режим и европейская перспектива. Я верю, что у наших европейских друзей будет более чем достаточно аргументов, чтобы придать стране тот статус, которого она заслуживает", - заявил Гарибашвили на правительственном заседании в понедельник.
Главы государств и правительств Евросоюза на саммите в Брюсселе 23 июня 2022 года заявили о готовности предоставить Грузии статус кандидата на присоединение к ЕС после выполнения ею ряда условий. При этом статус кандидата уже предоставили Украине и Молдавии. Грузия ожидает получить статус кандидата в члены Евросоюза до конца этого года.