Առողջություն 14:44 05/09/2023 Արցախ
Ահազանգ Արցախից. Ադրբեջանը ոչ միայն Արցախը մատնել է սովի՝ այլ նաև համաճարակի վտանգի առջև է կանգնեցրել 120000 մարդու
Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատի անդամ Արշակ Աբրահամյանը գրում է.
«Հրատապ կերպով դեպի Արցախ պետք է ուղարկվի լայն սպառման համար նախատեսված հիգիենայի պարագաներով բեռ(թեկուզ գոնե 1 ուղղաթիռ), այլապես հետևանքները շատ խնդրահարույց են լինելու։
Խնդրում եմ բոլոր պատկան մարմիններին և կարող ուժերին անհապաղ իրենց ձեռքի տակ եղած գործիքակազմը օգտագործեն և հնարավորինս արագ կազմակերպեն այդ ամենը։
Իմ կարծիքով համաճարակի վտանգը ավելի մտահոգիչ է քան թե ալյուրը։Եթե առանց հացի հնարավոր է դիմանալ՝ապա մանավանդ դասապրոցեսների մեկնարկի հետ պայմանավորված սանիտարահիգիենիկ իրավիճակի վերահսկողությունը և անձնական հիգիենայի պարագաների բացակայության հետևանքով հնարավոր դարձող մաշկային հիվանդությունների և ոջիլի տարածման վտանգը պետք է րոպե առաջ կանխվի։
Ադրբեջանը ոչ միայն Արցախը մատնել է սովի՝ այլ նաև համաճարակի վտանգի առջև է կանգնեցրել 120000 մարդու։
Բոլոր միջազգային մարդասիրական և իրավապաշտպան կազմակերպությունները իրենց հայացքը պետք է ուղղեն դեպի Արցախ և ռեալ քայլեր ձեռնարկեն ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության զոհ դարձած արցախահայությանը վերահաս վտանգներից փրկելու և ադրբեջանին սանձելու ուղղությամբ»։

Здоровье 15:41 05/09/2023 НКР
В Арцахе бьют тревогу: Азербайджан не только обрек Арцах на голод, но и поставил перед угрозой пандемии 120 000 человек
Член фронта безопасности и развития Арцаха Аршак Абрамян пишет:
«Срочно в Арцах необходимо отправить предназначенные для массового потребления средства гигиены (хотя бы 1 вертолет), в противном случае последствия будут крайне проблематичными.
Прошу все правомочные органы и силы, которые могут помочь, срочно использовать имеющиеся в их распоряжении инструменты и как можно быстрее всё организовать.
На мой взгляд, угроза пандемии вызывает больше обеспокоенности, нежели нехватка муки. Если без хлеба можно выстоять, то особенно необходимо контролировать санитарно-гигиеническую обстановку и предотвратить риск распространения кожных заболеваний и возникновения вшей, вызванных отсутствием предметов личной гигиены, особенно в связи с началом школьных процессов.
Азербайджан не только обрек Арцах на голод, но и поставил перед угрозой пандемии 120 000 человек.
Все международные гуманитарные и правозащитные организации должны обратить внимание на Арцах и предпринять реальные шаги для спасения от вышеупомянутых угроз армян Арцаха, которые стали жертвами геноцидальной политики Азербайджана, а также обуздать Азербайджан».