Քաղաքական 19:12 06/09/2023 Հայաստան
Ես չեմ պատրաստվում արձագանքել ինչ-որ գերատեսչության ինչ-որ քարտուղարուհու, իմ մակարդակը չէ․ Ալեն Սիմոնյանը՝ Զախարովային
Ես դա չէի անվանի լարվածություն, կանվանեի իրավիճակ, որտեղ կան հարցեր եւ չկան հստակ պատասխաններ: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 6-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով վերջին օրերին հայ-ռուսական բարաբերություններում նկատվող լարվածությանը:
«Հարցերը հետևյալն են. արդյո՞ք ՌԴ-ն պատրաստվում է կատարել իրենց նախագահի ստորագրությամբ ստանձնած պարտավորությունները, թե՝ ոչ, այն է՝ Լաչինի միջանցքի անխոչընդոտ գործունեությունը: Մեր 120 հազար  հայրենակիցը այնտեղ պատանդին կարգավիճակում է: Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համաձայն Լաչինի միջանցքը 5 կմ լայնությամբ պետք է լինի ռուսական զորքերի վերահսկողության տակ: Արդյո՞ք դա այսօր այդպես է: Ոչ, այդպես չէ, և ակնհայտ է, որ մենք հարց ունենք, որը հղում ենք մեր ռուս գործընկերներին՝ արդյոք իրենք շարունակելու են կատարել իրենց պարտավորությունները, արդյոք իրենք ընդհանրապես իրենք ի վիճակի են,և  երրորդ՝ ամենակարևորը, արդյոք իրենք ուզում են կատարել իրենց պարտավորությունները: Այ սա է լարվածությունը»,-ասել է ԱԺ նախագահը:
Նա չի ցանկացել արձագանքել Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի նախօերին արված հայտարարությանը, որ իր հայտարարություններն անվանել էր «բռիությանը նմանվող մի ինչ-որ բան»:
«Ես չեմ պատրաստվում արձագանքել ինչ-որ գերատեսչության ինչ-որ քարտուղարուհու, որը, կարծում եմ՝ իմ մակարդակը չէ: ԱԳՆ կա դրա համար, արտաքին բաժին կա, թող իրենք արձագանքեն: Ես չեմ համարում, որ ես ու ձեր նշած մարմնի բաժնի պետի տեղակալը նույն մարդն ենք, որ ես խոսեմ: Թող ինքն իր դարդերով տապակվի»:

Политика 20:27 06/09/2023 Армения
Я бы не назвал это напряжением, я бы назвал это ситуацией, когда есть вопросы и нет четких ответов. Об этом заявил в беседе с корреспондентом NEWS.am 6 сентября спикер парламента Армении Ален Симонян, говоря о напряженной ситуации, наблюдаемой в последние дни в армяно-российских отношениях.
«Вопросы следующие: собирается ли Россия выполнить взятые на себя обязательства - обеспечить бесперебойную эксплуатацию Лачинского коридора? Там в заложниках находятся 120 000 наших соотечественников. Согласно заявлению от 9 ноября, Лачинский коридор шириной в 5 км должен находиться под контролем российских войск. Так ли это сегодня? Это отнюдь не так. Потому у нас имеются вопросы к российским коллегам: продолжат ли они выполнять свои обязательства, в состоянии ли они их осуществлять и хотят ли они, вообще, выполнения своих обязательств?» - заявил Симонян.
Что касается заявления, озвученного накануне представителем МИД России Марией Захаровой, которая назвала заявления Симоняна «нечто, напоминающее хамство», то спикер НС РА сказал: «Я не собираюсь отвечать какой-то секретарше какого-то ведомства, думаю, это не мой уровень. Для этого есть МИД, пусть отвечают. Не считаю, что я и заместитель начальника отдела упомянутого органа - один и тот же человек, с которым мне следует разговаривать».