Նման բաները ռազմավարական մտածողություն են ենթադրում, որից չունեք․ Սուրեն Սարգսյան
«Հայաստանի վարչապետը հայտարարում է, որ ուկրաինական կոնֆլիկտի հարցում ո՛չ ռուսներն են բավարարված Հայաստանի դիրքորոշումից, ո՛չ եվրոպացիները: Դա նրանից է, որ Հայաստանն այս հարցում հստակ դիրքորոշում չունի: Այնինչ, նման պարագայում, երբ չես կարողանում որևէ մեկի կողմից լինել, կարող ես տվյալ կոնֆլիկտում նեյտրալիտետ հռչակել:
Շատ գեղեցիկ ձևակերպել, որ երկու՝ քեզ համար բարեկամ երկրներ պատերազմում են, և դու չես կարող կողմնակալ լինել, որովհետև երկու պետություններում էլ ունես զգալի հայ համայնք, ավելին, երկու կողմերի զինված ուժերում էլ էթնիկ հայեր կարող են լինել և փաստացի պատերազմել միմյանց դեմ: Նման պարագայում ինչպե՞ս կարող ես կոնֆլիկտում կողմնակալ լինել: Ավելին, մարդասիրական օգնություն ես ուղարկում Կիևում բնակվող հայ համայնքին և Դոնեցկում բնակվող հայ համայնքին՝ ամրապդնելով քո դիրքորոշումը:
Այս պարագայում, ոչ մեկի մոտ որևէ ակնկալիք չես ձևավորում, քեզ էլ զերծ ես պահում արտաքին ուժերի հզոր ճնշումներից: Նեյտրալ պետություն լինելով քո նկատմամբ թշնամաբար տրամադրվող պետություն չես ունենում, ինչ որ հարցերում էլ հնարավորություն ես ունենում միջնորդ դառնալու՝ սեփական կշիռը միջազգային հարաբերություններում բարձրացնելով:

Политика 11:40 06/09/2023 Армения
«Премьер-министр Армении заявляет, что ни россиян, ни европейцев не устраивает позиция Армении по вопросу украинского конфликта. Это из-за того, что у Армении нет позиции по этому вопросу. Между тем, в таком случае, когда не можешь поддерживать одну из сторон, можно придерживаться нейтралитета.
Красиво сформулировать, что две дружественные страны воюют друг с другом, и ты не можешь быть субъективным, поскольку в обоих государствах проживает значительная армянская община, более того, в вооруженных силах обоих государств могут служить этнические армяне и фактически воевать друг против друга.
В таких обстоятельствах, как можешь быть в конфликте предвзятым? Более того, направляешь гуманитарную помощь проживающей в Киеве армянской общине и проживающей в Донецке армянской общине, укрепляя свою позицию».
По словам политолога, будучи нейтральным государством, не будет настроенного вражеским образом государства, а по некоторым вопросам можешь выступать посредником, увеличивая собственный вес в международных отношениях.