Չախալյանն առաջարկում է Ջերմուկում անցկացնել հայ-ռուս-իրանական համատեղ զորավարժություններ
«Հստակ, ոչ օդից կախված տեղեկություններ ունենք, որ ադրբեջանա-թուրքական տանդեմը պատրաստվում է հերթական ագրեսիայի Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության նկատմամբ»,-Կառավարության շենքի դիմաց հայատարարեց Հայկական արժեքների պաշտպանության «Կամք» հասարակական նախաձեռնության հիմնադիր Վահագն Չախալյանը։
Նրա խոսքով, հնարավոր հարձակումը լինելու է Գեղարքունիքի և Վայոց Ձորի մարզերի ուղղություններով։
«Մենք բաց նամակ ենք պատրաստել՝ ուղղված Հայաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի առաջնորդներին։ Առաջարկում ենք Ջերմուկի մոտակայքում նախաձեռնել ու անցկացնել հայ-ռուս-պարսկական համատեղ զորավարժություններ անցկացնել»,-ասաց Չախալյանը։
Նամակը հանձնելու համար նաև նրանք Հայաստանի գործադիր մարմնի շենք էին եկել, որտեղից շարժվելու են դեպի Հայաստանում Ռուսաստանի ու Իրանի դեսպանատներ։
«Հասկանում եմ, որ հիմա Երևանում ընտրություններ են։ Բայց դրանով զբաղվելու ժամանակը չէ։ Խնդրում եմ, կոչ եմ անում, որ բոլորն այս հարցին լուրջ վերաբերվեն, մատների արանքով չնայեն։ Կոչ եմ անում զինծառայողների ծնողներին այս հարցը դարձնել օրակարագային»,-ասաց Չախալյանը։

Politics 15:04 07/09/2023 Armenia
Activist Vahagn Chakhalyan, founder of the Kamk (will) public initiative for preservation of Armenian values, calls for joint military exercises between Armenia, Russia and Iran amid the Azerbaijani military buildup along the border with Armenia.
“Credible reports suggest that the Azerbaijani-Turkish tandem is preparing for new aggression against the territorial integrity of the Republic of Armenia," he told reporters outside the Armenian government building on Thursday.
Chakhalyan claimed the possible attacks would target Armenian positions and settlements in Gegharkunik and Vayots Dzor Provinces.
"In an open letter addressed to the leaders of Armenia, Russia and Iran, we call for joint Armenia-Russia-Iran drills near Jermuk," Chakhalyan said.
The activist and his teammates planned to hand over the letter to the government staff and next head to the Russian and Iranian Embassies in Yerevan.