Կրթություն, գիտություն 17:50 08/09/2023 Հայաստան
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը սեպտեմբերի 7-ին տիեզերական գործունեություն իրականացնելու լիցենզիա է հանձնել «Բազումք» տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիա հիմնադրամին:
Նախարարությունից հայտնում են՝ լիցենզիան հնարավորություն կտա հիմնադրամին առավել շահավետ իրականացնել աշխատանքները, քանի որ 2020 թվականի մարտին ընդունված «Տիեզերական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ կազատվի ԱԱՀ-ից և հնարավորություն կստանա գումարներն ավելի նպատակային օգտագործել:
«Սա նշանակալի իրադարձություն է մեզ համար, քանի որ առաջին մասնավոր ընկերությունն եք, որ տիեզերական գործունեության լիցենզիա եք ստանում: Ձեր կատարած աշխատանքն արդեն իսկ տեսանելի է, և հուսով ենք, որ լիցենզիան ստանալուց հետո էլ ավելի կընդլայնվի ձեր գործունեությունը, ավելի մեծ և ծավալուն աշխատանք կիրականացնեք»,- նշել է Ռոբերտ Խաչատրյանը:
«Բազումք» տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիա հիմնադրամի տնօրեն Ավետիք Գրիգորյանը, շնորհակալություն հայտնելով նախարարությանը, նշել է.
«Համոզված եմ, որ տիեզերական գործունեության խթանումը արդյունավետ լոկոմոտիվ կհանդիսանա մեր երկրում բոլոր գիտարար և տեխնոլոգիական ոլորտների զարգացման համար»:
Նշենք, որ «Բազումք» տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիա հիմնադրամը նախաձեռնել է Hayasat-1 անվանումով CubeSat նանո արբանյակի մշակման, ստեղծման, ծրագրավորման, փորձարկման արձակման կազմակերպման ծրագրի գործընթացը։ Արբանյակի թեստավորումը կավարտվի սեպտեմբերի վերջին և նոյեմբերին այն տիեզերք կուղարկվի SpaceX ընկերության Falcon-9 հրթիռով:

Экономика 18:06 08/09/2023 Армения
Министр высокотехнологичной промышленности РА Роберт Хачатрян вручил лаборатории космических исследований «Bazoomq» лицензию на осуществление космической деятельности.
Как сообщают из министерства, лицензия позволит лаборатории эффективнее осуществлять свою деятельность, поскольку согласно принятому в марте 2020 года Закону РА «О космической деятельности» будет освобождена от НДС и получит возможность использовать средства более целенаправленно.
Министр Роберт Хачатрян, поздравив коллектив лаборатории космических исследований, подчеркнул, что правительство РА придает большое значение развитию космической деятельности в Армении.
«Для нас это знаковое событие, поскольку вы первая частная компания, получившая лицензию на космическую деятельность. Проделанная вами работа уже видна, и мы надеемся, что после получения лицензии ваша деятельность расширится, вы будете проводить большую масштабную работу», - отметил министр.
Директор Лаборатории космических исследований Аветик Григорян отметил, что лицензия даст им зеленый свет на ведение космической деятельности.
«Мы видим активную поддержку государства, перспективный подход, поэтому воодушевлены и будем продолжать осуществлять свою работу и миссию в том же духе. Я уверен, что продвижение космической деятельности станет эффективным локомотивом развития всех научно-технических сфер нашей страны», - сказал Григорян.
Лаборатория космических исследований «Bazoomq», миссией которой является создание и постоянное развитие возможностей для новейших космических исследований, образования и формирования стартапов в Армении, в настоящее время работает над созданием армянского спутника CubeSat под названием Hayasat-1.
Испытания спутника завершатся в конце сентября, в ноябре он будет отправлен в космос на ракете SpaceX Falcon-9.