Քաղաքական 16:55 12/09/2023 Տարածաշրջան
Ռուսաստանը կարող է կորցնել իր ազդեցությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, բայց ես Մոսկվայի ակտիվ դիրքորոշման և գործողությունների հույս ունեմ: Այդ մասին «Հայաստան-ՆԱՏՕ. նոր մարտահրավերներ, թե՞ հնարավորություններ» խորագրով կլոր սեղանի ժամանակ սաց Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Համաշխարհային տնտեսության և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի տնօրեն Ֆյոդոր Վոյտոլովսկին:
«Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունների ողջ համակարգը միշտ կառուցվել է «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում։ Ինչպես գիտենք, այս ծրագիրը, որը ժամանակին սկսել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքը՝ նախկին Խորհրդային Միության հանրապետությունների հետ տարբեր արագությամբ հարաբերություններ կառուցելու նպատակով, ունի փոխգործակցության մի քանի մոդել։ Գոյություն ունի ավելի խորը ինտեգրման և նախապատրաստման մոդել, ըստ էության, ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու համար։ Եվ ցածր արագությամբ ինտեգրում, փոխազդեցություն, որը ենթադրում է երկրի ներգրավվածություն հարաբերությունների համակարգում, որն ապահովում է զինված ուժերի աստիճանական վերափոխման հնարավորությունը, ուսուցում, տեղեկատվության փոխանակում և այլն: Քանի որ Հայաստանը եղել և մնում է ռուսաստանի դաշնկից, ՀԱՊԿ անդամ , ապա երկար ժամանակ չէր դիտարկվում որպես Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ դառնալու հավանական թեկնածու, կարծում եմ, որ նա այժմ էլ չի դիտարկվում այդ կարգավիճակում»,- նշեց նա, և շարունակեց. «Ադրբեջանը որպես ՆԱՏՕ-ի պոտենցիալ անդամ շատ ավելի հետաքրքիր է, շատ ավելի կարևոր ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի եվրոպական անդամների համար: Թուրքիան քարտ բլանշ ունի Ադրբեջանի հետ շփվելու համար, ինչը մեխանիզմ է Ադրբեջանի՝ եվրաատլանտյան ինտեգրման համար»։
Նրա խոսքով, այժմ Հայաստանի ղեկավարությանը կհամոզեն նվազեցնել, կրճատել ռազմաքաղաքական կապերը, ռազմատեխնիկական համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում Մոսկվայի դիրքերի թուլացման ակնկալիքով։
«Միևնույն ժամանակ, եթե Հայաստանն ընտրի զուտ արևմտյան վեկտոր, ապա դա կլինի ոչ միայն Ռուսաստանի, այլ նաև Իրանի հետ հարաբերությունների ավարտը։ Իմ կարծիքով՝ Երևանում քչերն են դա հասկանում։ ԱՄՆ-ին, Թուրքիային և ընդհանուր առմամբ ՆԱՏՕ-ին պետք է Ադրբեջանը, այդ թվում՝ ուժեղացնել ճնշումը Իրանի վրա։ Եթե Հայաստանը շարժվի դեպի արևմտյան ուղեծիր և դառնա Իրանի զսպման հենասյուներից մեկը, այն կկործանի Երևանի և Թեհրանի երկար տարիների խորը կապերը։ Կարծում եմ, որ Թեհրանը դա լավ է հասկանում և փորձում է աջակցել Հայաստանին և զարգացնել կապերը։ Մենք պետք է ընտրենք՝ Թուրքիա, թե Իրան, Թուրքիա, թե Ռուսաստան, Թուրքիա և ՆԱՏՕ, թե Ռուսաստան»,- ասել է Վոյտոլովսկին։
Նա խորհուրդ տվեց ակտիվացնել շփումները, առաջին հերթին, ոչ թե ՀԱՊԿ-ի միջոցով, այլ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ մակարդակով։ «Պետք է ճշտել իրական առկա խնդիրները, վերջ տալ այս երկու կողմից դատարկ, հակաարդյունավետ հուզական հռետորաբանությանը, փոխադարձ մեղադրանքներին, նստել ու տեսնել, թե իրադարձությունների զարգացման ինչ սցենարներ կարող են լինել, ինչ դրական, փոխզիջումային սցենարներ կարող են լինել։ ինչ համատեղ գործողություններ կարող են լինել մի քանի առավել հրատապ հարցեր լուծելու համար։ Սա հաղորդակցությունների վերաբացման, սահմանների սահմանազատման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի հարցն է։ Պետք է մտածել նաև ապագայի հետագա քայլերի մասին, սցենարներ հաշվարկել»,- հավելել է Վոյտոլովսկին։
Վոյտոլովսկին հորդորեց չխառնել հռետորաբանությունն ու փաստերը. «Հռետորաբանության մակարդակում կան մարդիկ, ովքեր սիրում են ասել, որ Ռուսաստանը հեռանում է, Ռուսաստանը կորցնում է իր դիրքերը։ Գյումրու 102-րդ ռուսական բազան ինչ-որ տեղ գնացե՞լ է, թռե՞լ է լուսին... Հայաստանում ռուս սահմանապահները շարունակում են համատեղ պարեկությունն ու հերթապահությունը: Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը վերջին մեկ տարում աճել է և այս տարի շարունակում է աճել։ Անցած տարի, հիշեցնեմ, ավելի քան 5 միլիարդ դոլար էր, այս տարի կլինի ավելի քան 7 միլիարդ դոլար։ Սա միայն ապրանքների առևտուր է, իսկ Հայաստանի համար՝ ավելցուկով։ Ռուսական ներդրումները Հայաստանում աճո՞ւմ են: Արդյո՞ք մշակութային և գիտական շփումները լայն են, այո»։
Նրա խոսքով, Ռուսաստանը չափազանց շահագրգռված է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման մեջ, ունի լծակներ ոչ միայն Հայաստանի, այլև Ադրբեջանի վրա։
«Եթե չլիներ Ռուսաստանի ազդեցությունը, իրավիճակը շատ ավելի ծանր ու կրիտիկական կլիներ Հայաստանի համար։ «Կարծում եմ, որ Արցախը, որպես չճանաչված պետություն, կդադարեր գոյություն ունենալ, եթե չլիներ Ռուսաստանի միջամտությունը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, և չլիներ այն քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով ազդեցությունը, որ Մոսկվան ունեցավ, այդ թվում՝ ադրբեջանական կողմի վրա՝ կասեցնելով ադրբեջանական զորքերի տեղաշարժը»,- ընդգծեց նա և շրունակեց. «Առայժմ զգույշ լինենք այն ձևակերպումներից, որ Ռուսաստանը կորցրել է իր ազդեցությունը և հեռանում է։ Միգուցե Ռուսաստանի Դաշնությունը, ցավոք, վտանգում է կորցնել իր ազդեցությունը։ Բայց ես իսկապես ակնկլում եմ մեր երկրի ղեկավարության ակտիվ դիրքորոշումը և գործողությունները»։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային երկխոսություններին՝ բանախոսն ասաց.«Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ երկխոսության ժամանակ Ռուսաստանը շատ ավելի արդյունավետ կլինի, քան Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ը»։

Политика 14:59 12/09/2023 Армения
Россия рискует утратить свое влияние в регионе Южного Кавказа, но я надеюсь на активную позицию и действия Москвы, заявил директор Института мировой экономики и международных отношений РАН Федор Войтоловский во время круглого стола на тему «Армения-НАТО: новые вызовы или возможности?».
«Вся система взаимоотношений между Арменией и НАТО всегда строилась в рамках программы «Партнерство ради мира». Как мы знаем у этой программы, которую Североатлантический альянс запустил в свое время для разноскоростного выстраивания отношений с бывшими республиками Советского Союза, несколько моделей взаимодействия.  Есть модель более глубокой интеграции и подготовки, по сути дела, к вступлению в НАТО. И интеграции малой скорости, взаимодействие, которое предполагает вовлечение страны в систему отношений, обеспечивающих возможность постепенной трансформации ВС, подготовки, информационного обмена и т.д.. В силу того, что Армения была и остается союзником РФ, членом ОДКБ, множества других факторов она долгое время не рассматривалась как потенциальный кандидат в члены Североатлантического альянса», – отметил он.
«Думаю, что она не рассматривается и сейчас в этом качестве», – отметил он.
«Азербайджан как потенциальный член НАТО гораздо интереснее, гораздо важнее для США и европейских членов НАТО. Турция обладает карт-бланшем на взаимодействие с Азербайджаном, что является механизмом движения к евроатлантической интеграции Азербайджана», – отметил Войтоловский.
По его словам, сейчас руководство Армении будут склонять к сокращению, свертыванию военно-политической связи, военно-технического сотрудничества с Россией – с расчетом на ослабление позиций Москвы в регионе Южного Кавказа.
«При этом если Армения выберет сугубо западный вектор, то это будет финалом отношений не только с Россией, но и с Ираном. Это, по-моему, в Ереване мало кто понимает. Азербайджан нужен и США, и Турции, и в целом НАТО, в том числе для усиления давления на Иран. Если Армения будет уходить на западную орбиту и станет одной из опор сдерживания Ирана, то разрушит многолетние глубокие связи между Ереваном и Тегераном. Думаю, что это и в Тегеране хорошо понимают и стараются поддержать Армению, развивать связи. Придется выбирать: Турция или Иран, Турция или Россия, Турция и НАТО или Россия», – указал Войтоловский.
Он посоветовал интенсифицировать контакты, прежде всего, не по линиям ОДКБ, а на двустороннем уровне между Россией и Арменией. «Нужно провести верификацию реально существующих проблем, свернуть всю эту пустую, контрпродуктивную с обеих сторон эмоциональную риторику, взаимные обвинения, сесть и посмотреть, какие сценарии развития событий могут быть, какие позитивные, компромиссные сценарии могут быть, какие совместные действия могут быть для решения нескольких острейших вопросов. Это вопрос коммуникаций, делимитации границ и гуманитарнойситуация в Нагорном Карабахе. Нужно думать и о дальнейших шагах на перспективу, просчитывать сценарии», – добавил Войтоловский.
Войтоловский призвал не смешивать риторику и факты. «На уровне риторики есть люди, которые любят говорить о том, что Россия уходит, Россия теряет свои позиции. 102-ая российская база в Гюмри куда-то делась, она улетела на Луну?.. Российские пограничники в Армении продолжают совместное патрулирование и дежурство? Продолжают. Товарооборот между Россией и Арменией вырос за прошлый год и продолжает расти в этом году. В прошлом году, напомню, было более 5 млрд. долларов, в этом году будет более 7 млрд. долларов. Это только торговля товарами, причем с профицитом для Армении. Российские инвестиции в Армении растут? Растут. Культурные, научные контакты широки? Широки», – отметил эксперт.
По его словам, Россия крайне заинтересована в сохранении мира и стабильности в регионе, она обладает рычагами влияния не только на Армению, но и на Азербайджан.
«Если бы не влияние России, то ситуация была бы гораздо более тяжелой и критической для Армении. Я думаю, что Арцах как непризнанное государство уже перестало бы существовать, если бы не вмешательство России во время 44-дневной войны и не воздействие, которое Москва оказала, в том числе на азербайджанскую сторону, остановив движение азербайджанских войск политическими и дипломатическими средствами», – подчеркнул он.
«Давайте пока будем осторожнее с формулировками про то, что Россия утратила свое влияние, уходит. Может быть, РФ, к сожалению, рискует утратить свое влияние. Но я очень надеюсь на активную позицию и действия руководства нашей страны», – сказал он.
«В диалоге с Азербайджаном и Турцией Россия будет гораздо эффективнее, чем Франция и США», – выразил уверенность Войтоловский.