Քաղաքական 14:27 13/09/2023 Հայաստան
«Ուղիղ մեկ տարի առաջ այս օրը՝ Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ռազմական հարձակման անցավ Հայաստանի Հանրապետության դեմ: Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ իրականացված ռազմական ագրեսիայի հետևանքով հայկական կողմն ունեցավ 224 զոհ։
Արդեն 2022 թվականի նոյեմբերի վերջին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը երեք հարձակումների արդյունքում օկուպացրել է Հայաստանի մոտ 140 քառակուսի կիլոմետր ինքնիշխան տարածք։
Մինչ այդ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ 2021 թ. մայիսի 12-ին ադրբեջանական զորքերի ներթափանցման հետևանքով օկուպացված են ՀՀ մաս կազմող 40-45 քառակուսի կիլոմետր տարածք:
«2022 թ. սեպտեմբերյան ագրեսիայի հետեւանքով Ադրբեջանն օկուպացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի շուրջ 150 քառ/կմ տարածք»,–մարտի 24–ին Ազգային Ժողովում նշել էր Արարատ Միրզորյանը: Դա հակասում էր Փաշինյանի նշած թվին:
Մեկ տարի անց, ոչ ոք արդեն որևէ թիվ ու բառ չի ասում ՀՀ օկուպացված տարածքների մասին, ոչ ոք չի խոսում ՀՀ–ի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ գործողություններից, ոչ ոք չի խոսում, որ մենք երկու օրվա մեջ ավելի քան 200 կյանք ենք կորցրել...
Ինչու՞, հավանաբար, որ չխաթարվի «խաղաղության» կեղծ, անբովանդակ ու վտանգավոր օրակարգը: ՀՀ օկուպացված տարածքների թեման արագորեն դուրս եկավ օրակարգից, որովհետև անգամ Արցախն ու ՀՀ–ն Իրանին ու ՀՀ–ն Վրաստանին կապող միջպետական ճանապարհները զիջելու դիմաց Փաշինյանը չի կարող հարկադրել Ալիևին դուրս գալ ՀՀ օկուպացված տարածքներից: Դրա համար թեման արագորեն մոռացվում է: Սա այն ամենն է, ինչ պետք է իմանալ Փաշինյանի բանակցային ունակությունների և «ձեռքբերումների» մասին:
Ցավակցում եմ մեր զոհերի ընտանիքներին ու հարազատներին: Ցավում եմ մեր երկրի համար, որ նման ղեկավարություն ունի, որի ամեն քայլ միմիայն մեծացնում է հակառակորդի ախորժակը՝ ավելի մեծացնելով մեր երկրի դեմ ուղղված սպառնալիքները»։

Politics 16:12 13/09/2023 Armenia
Tatevik Hayrapetyan, a Yerevan-based exert on Azerbaijan, has deplored the Armenian leadership’s silence over the Azerbaijani occupation of Armenian territories one year after the deadly Azeri attack.
Azerbaijan launched a full-scale attack on Armenia early on 13 September, which continued until the late evening of 14 September. 224 people, including 3 civilians, were killed in Azerbaijani shelling. Three Armenian soldiers are still missing.
In a social media post, Hayrapetyan cited Prime Minister Nikol Pashinyan as saying in late 2022 that as a result of three attacks, Azerbaijan had occupied about 140 square kilometers of Armenia's sovereign territory.
“Previously, Pashinyan said that 40-45 sq. km of Armenian territory was occupied as a result of the Azerbaijani invasion on 21 May 2021,” she wrote, highlighting that Foreign Minister Ararat Mirzoyan told lawmakers on March 24 last year that Azerbaijan had occupied about 150 square kilometers of Armenia's sovereign territory following the September aggression.
“A year later no one gives any figures or speaks about the occupied territories of Armenia, no one talks about the full-scale attacks against Armenia, no one says that we lost over 200 lives in two days,” the expert stated, adding the silence is likely aimed at not harming the “false and dangerous peace agenda” promoted by Pashinyan’s administration.
“The issue of the occupied Armenian territories has quickly dropped off the agenda, because Pashinyan cannot force Aliyev to withdraw [Azeri troops] from Armenia’s occupied territories even in exchange for ceding control over the interstate roads connecting Artsakh and Armenia to Iran and Armenia to Georgia. Therefore, the topic is forgotten as soon as possible. This is all you need to know about Pashinyan's negotiating abilities and ‘achievements’,” she said, expressing condolences to the victims’ families and friends.