Քաղաքական 14:27 13/09/2023 Հայաստան
«Ուղիղ մեկ տարի առաջ այս օրը՝ Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ռազմական հարձակման անցավ Հայաստանի Հանրապետության դեմ: Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ իրականացված ռազմական ագրեսիայի հետևանքով հայկական կողմն ունեցավ 224 զոհ։
Արդեն 2022 թվականի նոյեմբերի վերջին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը երեք հարձակումների արդյունքում օկուպացրել է Հայաստանի մոտ 140 քառակուսի կիլոմետր ինքնիշխան տարածք։
Մինչ այդ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ 2021 թ. մայիսի 12-ին ադրբեջանական զորքերի ներթափանցման հետևանքով օկուպացված են ՀՀ մաս կազմող 40-45 քառակուսի կիլոմետր տարածք:
«2022 թ. սեպտեմբերյան ագրեսիայի հետեւանքով Ադրբեջանն օկուպացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի շուրջ 150 քառ/կմ տարածք»,–մարտի 24–ին Ազգային Ժողովում նշել էր Արարատ Միրզորյանը: Դա հակասում էր Փաշինյանի նշած թվին:
Մեկ տարի անց, ոչ ոք արդեն որևէ թիվ ու բառ չի ասում ՀՀ օկուպացված տարածքների մասին, ոչ ոք չի խոսում ՀՀ–ի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ գործողություններից, ոչ ոք չի խոսում, որ մենք երկու օրվա մեջ ավելի քան 200 կյանք ենք կորցրել...
Ինչու՞, հավանաբար, որ չխաթարվի «խաղաղության» կեղծ, անբովանդակ ու վտանգավոր օրակարգը: ՀՀ օկուպացված տարածքների թեման արագորեն դուրս եկավ օրակարգից, որովհետև անգամ Արցախն ու ՀՀ–ն Իրանին ու ՀՀ–ն Վրաստանին կապող միջպետական ճանապարհները զիջելու դիմաց Փաշինյանը չի կարող հարկադրել Ալիևին դուրս գալ ՀՀ օկուպացված տարածքներից: Դրա համար թեման արագորեն մոռացվում է: Սա այն ամենն է, ինչ պետք է իմանալ Փաշինյանի բանակցային ունակությունների և «ձեռքբերումների» մասին:
Ցավակցում եմ մեր զոհերի ընտանիքներին ու հարազատներին: Ցավում եմ մեր երկրի համար, որ նման ղեկավարություն ունի, որի ամեն քայլ միմիայն մեծացնում է հակառակորդի ախորժակը՝ ավելի մեծացնելով մեր երկրի դեմ ուղղված սպառնալիքները»։

Политика 15:35 13/09/2023 Армения
Татев Айрапетян: Спустя год никто уже не озвучивает никаких цифр и слов об оккупированных территориях Армении
Эксперт по вопросам Азербайджана Татевик Айрапетян пишет:
«Ровно год назад в этот день – Азербайджан перешел к широкомасштабному нападению на Республику Армения. Вследствие агрессии, осуществленной против территориальной целостности и суверенитета Республики Армения, с армянской стороны 224 жертвы.
Уже в конце ноября 2022 года премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в результате трех атак Азербайджан оккупировал около 140 квадратных километров суверенной территории Армении.
До этого Пашинян заявлял, что 21 мая 2021 года вследствие вторжения азербайджанских войск оккупировано 40-45 кв.км территории РА.
“В 2022 году в результате сентябрьской агрессии Азербайджан оккупировал около 150 квадратных километров суверенной территории Армении”, – заявил 24 марта в Национальном Собрании Арарат Мирзоян. Это противоречило названной Пашиняном цифре.
Спустя год никто уже не озвучивает никаких цифр и слов об оккупированных территориях РА, никто не говорит о широкомасштабных действиях против РА, никто не говорит, что мы за два дня потеряли свыше 200 жизней…
Почему? Вероятно, чтобы не нарушилась ложная, несодержательная и опасная повестка “мира”.
Тема оккупированных территорий РА быстро сошла с повестки, поскольку даже в обмен на уступку межгосударственных дорог, связывающих Арцах и РА с Ираном и Армению с Грузией, Пашинян не может заставить Алиева покинуть оккупированные территории РА. Поэтому тема забывается скорейшим образом. Это всё то, что нужно знать о способностях Пашиняна вести переговоры и его “достижениях”.
Соболезную семьям и родным наших погибших. Испытываю боль за нашу страну из-за такого руководства, шаги которого только увеличивают аппетиты противника, ещё больше усиливая угрозы, направленные против нашей страны».