Քաղաքական 11:50 13/09/2023 Հայաստան
«ԼՂ-ում հումանիտար իրավիճակը բարելավելու, ընդհանրապես  ԼՂ հայության անվտանգության անվտանգությունը պաշտպանելու տեսանկյունից չափազանց կարևոր է Լաչինի միջանցքի անհապաղ բացումը»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց  արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, ՔՊ-ական պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը։
Մյուս ճանապահների հետ կապված նա չցանկացավ մեկնաբանություն տալ:
«Դա Լեռնային  իշխանությունների ու ժողովրդի որոշելիքն է։ Այստեղ չեմ կարծում, որ Հայաստանը պետք է միջամտի»,- ասաց ՔՊ-ական պատգամավորը։
Խոսելով սահմանին թշնամու կողմից զինտեխնիկայի կուտակումների մասին, նա նշեց. «Սահմանին կուտակումները վկայում են Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության շարունակության, ստանձնած պարտավորությունները չկատարեու և հարցերը ուժի միջոցով լուծելու հերթական փորձի մասին։
Սրան շատ լուրջ պետք է վերաբերվել: Բազմաթիվ  միջազգային շփումներ են տեղի ունեցել այս ընթացքում, որպեսզի ավելացվի ճնշումն Ադրբեջանի վրա և ուժի կիրառմամբ չփորձի հարց լուծել»։
Ըստ ՔՊ-ական պատգամավորի, ԼՂ-ում շարունակվող հումանիտար ճգնաժամն ու  Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը բացասաբար են ազդում հայ-ադրբեջանական բանակցությունների վրա:
«Բայց սա չի նշանակում, որ  Հայաստանը պետք է հետ կանգնի խաղաղ ճանապարհով  խնդիրները հանգուցալուծելու և   խաղաղության համաձայնագիր կնքելու իր նպատակից: Հայաստանը պատրաստ է ցանկացած պահի վերադառնալ բանակցությունների սեղան և շարունակել հարցերի քննարկումը»,- ասաց  Սարգիս Խանդանյանը։
Նա նաև հայտնեց, որ, իր տեղեկություններով, ադրբեջանական կողմը դեռևս չի արձագանքել խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ հայկական կողմի առաջարկներին:

Политика 14:19 13/09/2023 Армения
Для улучшения гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе, в целом, с точки зрения защиты безопасности армян Нагорного Карабаха чрезвычайно важно немедленное открытие Лачинского коридора, заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 13 сентября председатель постоянной Комиссии Национального Собрания Армении по внешним отношениям, депутат от правящей партии «Гражданский договор» Саркис Ханданян.
«Но я не хотел бы комментировать ничего по части других дорог. Это должны решать власти и народ Нагорного Карабаха. Не думаю, что Армения должна вмешиваться», – сказал Ханданян
Говоря о сосредоточенной Азербайджаном военной технике на границе с Арменией, он отметил: «Скопления на границе свидетельствуют о продолжении агрессивной политики Азербайджана, о его очередной попытке не выполнять принятые обязательства и решать вопросы силой».
«К этой проблеме следует отнестись серьезно. Вы знаете, что было много международных контактов с целью усиления давления на Азербайджан, чтобы эта страна не пыталась решить какой-либо вопрос силой», – сказал Ханданян.
По его словам, продолжающийся гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе и агрессивная политика Азербайджана негативно сказываются на армяно-азербайджанских переговорах.
«Но это не значит, что Армения должна отступить от своей цели мирного решения проблем и заключения мирного соглашения. Армения готова в любой момент вернуться за стол переговоров и продолжить обсуждение вопросов», – отметил депутат.
Он сообщил также, что Азербайджан пока не ответил на новые предложения Армении по мирному договору между Арменией и Азербайджаном.