Ինչպե՞ս եղավ, որ մանկապարտեզի ողջ՝ 30-40 հոգանոց աշխատակազմը «հիացած է» Տիգրան Ավինյանի գործունեությամբ.Մենուա Սողոմոնյան
«Նուբարաշեն վարչական շրջանում քաղաքացին մոտենում է Տիգրան Ավինյանին գազի հետ կապված հարցով և նա տալիս է համապատասխան ցուցումներ, խոստանալով, որ հենց այդ պահին կզանգեն, կկարգավորեն այդ հարցերը»,-ասուլիսում հայտարարեց ՀայաՔվե նախաձեռնության անդամ Մենուա Սողոմոնյանը՝ նկատելով, որ այդ դրվագում նախընտրականը և պաշոտնականը միախառնվում են:
Նրա խոսքով՝ այն ստեղծում է անհավասար պայմաններ, երբ մարդն իր պաշտոնական լիազորություններն են ի սպաս դնում իր քաղաքական գովազդին, որը կոռուպցիա է:
Սողոմոնյանը հայտարարեց, որ ամենաակնառու խախտումը՝ նախընտարական քարոզչության ընթացքում վարչական ռեսուրսների օգտագործումն է՝ մեծ թվով հանրային ծառայող քարոզչության մեջ ներգրավելով:
«Մենք տեսնում ենք բազմաթիվ դեպքեր, երբ քաղաքապետարանի աշխատակազմի, վարչական շրջանների աշխատակիցները և ղեկավարները քայլում են, մասնակցում քարոզչությանը»,-ասաց Սողոմոնյանը և բերեց Էրեբունի վարչական շրջանի օրինակը, երբ քայլերթին մասնակցել էր վարչական շրջանի ղեկավար Հակոբ Բալայանը, ինչը վկայում է, որ հանրային ծառայողները ներգրավված են քաղաքական գործընթացում:
Բանախոսը հայտնեց, որ սեպտեմբերի 4-ին Տիգրան Ավինյանի կողքին շրջել է քաղաքապետարանի Շինարարության և բարեկարգման վարչության պետ Խորեն Գրիգորյանը, որի կողքին եղել է Կոմունալ տնտեսության վարչության պետ Արսեն Կարոյանը:
«Ինչպե՞ս եղավ, որ մանկապարտեզի ողջ 30-40 հոգանոց աշխատակազմը «հիացած է» Տիգրան Ավինյանի գործունեությամբ և մասնկցում է նրա քարոզարշավին»,-հարց հնչեցրեց ՀայաՔվեի անդամը:
Սողոմոնյանը տեղեկացրեց, որ Արաբկիրում էլ քարոզարշավի էր դուրս եկել քաղաքապետի պաշտոնը կատարող փոխքաղաքապետ Լևոն Հովհաննիսյանը և վարչական շրջանի ղեկավար Արամ Ազատյանը:
«Տեղեկություն կա, որ վաղը Էրեբունի թանգարանից դեպի քաղաքապետարան քայլերթին մեծ քանակությամբ պետական, հանրային ծառայողներ են բերվելու ստիպողաբար: Մենք նաև տեղեկություններ ունենք, որ հատկապես ուժային կառույցների ներկայացուցիչներ էլ են լինելու, այն դեպքում, երբ նրանք սահմանադրորեն են պարտավորված պահպանել քաղաքական չեզոքություն և չխառնվելու քաղաքական գործընթացներին»,-ասաց Սողոմոնյանը և լրագրողներին հորդորեց լուսաբանել այդ քայլերթը, իսկ քաղաքացիներին՝ իդենտիֆիկացնել ուժային կառույց.ների ներկայացուցիչներին:
Անդրադառնալով այլ խումբ խախտումներին՝ Հայաքվեի անդամը հայտնեց, որ քաղաքի բոլոր սահմանված և չսահմանված վայրերում փակցված են Տիգրան Ավինյանի մեծադիր պաստառները, որոնց զգալի մասի վրայից բացակայում է տպագրաքանակի մասին տեղեկությունն, ինչն Ընտրական օերնսգրքով սահմանված պարտադիր նորմ է:

Политика 16:07 14/09/2023 Армения
Менуа Согомонян: Как получилось, что весь коллектив детского сада «очарован» деятельностью Тиграна Авиняна?
«В административном районе Нубарашен гражданин подошел к Тиграну Авиняну по вопросу газа, он дал соответствующие указания, пообещав, что они сейчас же разберутся, урегулируют данные вопросы», – заявил на пресс-конференции член инициативы «АйаКве» Менуа Согомонян, отметив, что в данном эпизоде Авинян спутал предвыборные обещания с выполнением действующих должностных полномочий.
По его словам, это создает неравные условия, поскольку человек ставит свои должностные полномочия на службу своей политической рекламе, а это и есть коррупция.
Согомонян заявил, что самое очевидное нарушение – использование административного ресурса в ходе предвыборной кампании, вовлечение в предвыборную кампанию большого количества государственных служащих.
«Мы видим множество случаев, когда сотрудники мэрии, административных районов и руководители сопровождали Авиняна в ходе агиткампании», – отметил Согомонян и привел в пример участие главы административного района Эребуни Акопа Балаяна, что свидетельствует о том, что общественные служащие были вовлечены в политические процессы.
Спикер сообщил также, что 4 сентября в агиткампании Тиграна Авиняна участвовал также начальник управления строительства и благоустройства мэрии Еревана Хорен Григорян, рядом с которым находился также начальник управления коммунального хозяйства аппарата ереванского городского муниципалитета Арсен Кароян.
«А как так получилось, что все сотрудники детсада в составе 30-40 человек вдруг “очарованы” деятельностью Тиграна Авиняна и участвуют в его агиткампании?» – отметил член инициативы «АйаКве».