Քաղաքական 11:17 14/09/2023 Արցախ
Մեկ բեռնատար ռուսական հումանիտար բեռը չի կարող իրավիճակի վրա որևէ տեսանելի ազդեցություն ունենալ. Փաշինյան
«Իրադրությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով շարունակում է մնալ լարված: Ադրբեջանը շարունակում է իր զորքերի տեղաշարժերը Հայաստանի հետ պետական սահմանի և ԼՂ-ի հետ շփման գծի երկայնքով»,-կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նշելով, որ հումանիտար իրավիճակը ԼՂ-ում ծայրահեղ ծանր է՝ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ նախորդ օրն Ասկերանով մուտք գործած մեկ բեռնատար ռուսական հումանիտար բեռը չի կարող իրավիճակի վրա որևէ տեսանելի ազդեցություն ունենալ:
Հիշեցնելով, որ Լաչինի միջանցքի մոտ Հայաստանից և ֆրանսիայից տարվող հումանիտար բեռը դեռ չի հասցվել Արցախ ՝ Փաշինյանն ասաց, որ բեռների մեկ ուրիշ՝ ավելի մեծ հատված գտնվում է մերձակա հատվածում:
Փաշինյանը հայտնեց, որ միջազգային հանրությունը շարունակում է իր կոչերը Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը վերացնելու ուղղությամբ  և ձեռնարկվում են բոլոր դիվանագիտական ջանքերը հումանիտար բեռը Արցախ հասցնելու և հետագա մատակարարումն ապահովելու համար:
«Կարևոր է ընդգծել, որ այս բանակցություններում և քննարկումներում լիարժեք ներգրավված են ԼՂ-ի ներկայացուցիչները: Պետք է հուսալ, որ Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության վստահելի միջազգային մեխանիզմ կստեղծվի և մենք Ստեփանակերտի մեր գործընկերներին խրախուսում  և քաջալերում ենք ներգրավվել նման երկխոսության մեջ»,-ասաց Փաշինյանը:

Политика 14:42 14/09/2023 Армения
Пашинян: Один грузовик с российским гуманитарным грузом не может оказать ощутимого влияния на ситуацию в блокадном Арцахе
«Ситуация вдоль армяно-азербайджанской границы продолжает оставаться напряженной. Азербайджан продолжает накапливать свои войска вдоль государственной границы с Арменией и линии соприкосновения с Нагорным Карабахом. Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе крайне тяжелая», – заявил Никол Пашинян на заседании правительства Армении 14 сентября.
По его словам, прибывший накануне через дорогу Аскерана один грузовик с российским гуманитарным грузом не может оказать ощутимого влияния на ситуацию.
«Часть отправленного Арменией и Францией гуманитарного груза, 22 грузовые машины, находится недалеко от Лачинского коридора, около Корнидзора, и все еще ждет возможности проехать в Нагорный Карабах. Еще одна, более крупная партия гуманитарного груза, находится поблизости», – напомнил он.
«Международное сообщество продолжает призывать к прекращению незаконной блокады Лачинского коридора. Прилагаются все возможные дипломатические усилия для обеспечения поступления гуманитарных грузов в Нагорный Карабах и реализации дальнейших поставок. Важно подчеркнуть, что представители Нагорного Карабаха полностью вовлечены в эти переговоры и обсуждения», – заявил Пашинян.