Քաղաքական 13:04 15/09/2023 Հայաստան
Մեկ ամիս առաջ՝ օգոստոստի 14-ին Երևան-Գյումրի ավտոճանապարհին տեղի ունեցած ողբերգական ավտովթարի հետևանքով զոհված արցախցի Հելեն Դադայանի աճյունն արդեն շուրջ 1 ամիս է Գորիսում է։
Հելենի մորեղբայրը՝ Մուշեղ Սաֆարյանը «Փաստինֆո»-ին պատմել է, որ 3 օր առաջ աղջկա մարմինը Արցախ տեղափոխելու հարցում որոշակի առաջընթաց էր նկատվել, ադրբեջանական կողմը երկրորդ անգամ թույլատրել էր կազմակերպել Հելենի մարմնի տեղափոխումն Արցախ, սակայն վերջին պահին կրկին արգելել։
«Խաղաղապահ զորքերի նոր հրամանատարի հետ և Արցախի նոր իշխանությունների ջանքերով սառույցը տեղից շարժվել էր, շտապ օգնության մեքենայով Հելենի մարմինն հասցրել էինք անցակետ, սակայն ադրբեջանական կողմն ասաց, որ միայն Կարմիր Խաչի միջոցով կարող ենք իրականացնել տեղափոխումը։ Արդյունքում, էլի սկսվեցին փաստաթղթային հարցերը։
Ադրբեջանական կողմը պահանջում է, որ Կարմիր Խաչը փաստաթղթերում տեղափոխման վերջնակետ մատնանշված լինի ոչ թե Արցախի Հանրապետություն, այլ Ադրբեջանի Հանրապետություն, սակայն հայկական կողմում այս ձևակերպմանը ընդդիմանում են։ Կարմիր Խաչից ես էլ հույս չունեմ, նրանց միջոցով տեղափոխումն անհնարին է»,-ասել է զոհված աղջկա մորեղբայրը։
Սաֆարյանի փոխանցմամբ՝ ակնկալում են, որ այսօր կամ վաղը կհրապարակվի Հելենի աճյունն Արցախ տեղափոխելու հարցով ՄԻԵԴ-ի որոշումը. «Մեր դիմումը արդեն շուրջ մեկ շաբաթ է դատարանում է, 3-7 օրյա ժամկետում են, սովորաբար, նման հարցերը քննվում և ժամկետն արդեն լրանում է, կարծում եմ պատասխան կունենանք շուտով»։
Հելենի մորեղբոր խոսքով,  այս պահին աղջկա մարմինը պահվում է +2 ջերմաստիճանում, սակայն բժիշկներն ասում են, որ անգամ այդ ջերմաստիճանում երկար պահել չի կարելի.«Դատաբժիշկն ասում է, որ ամենաօպտիմալ ջերմաստիճանն է, ճիշտն ասած՝ չգիտեմ, թե դեռ որքան ժամանակ կարելի է այսպես պահել մարմինը, ամեն դեպքում՝ արդեն կրիտիկական իրավիճակ է»։

Политика 13:28 15/09/2023 НКР
Баку требует в качестве места репатриации тела Элен Дадаян для захоронения вместо Республики Арцах указать Азербайджан
Тело погибшей в страшной аварии на трассе Ереван-Гюмри, которая произошла 14 августа, 21-летней Элен Дадаян из Арцаха уже месяц находится в Горисе.
Дядя Элен – Мушег Сафарян – в беседе с корреспондентом Pastinfo рассказал, что 3 дня назад был зафиксирован определенный прогресс в вопросе транспортировки тела Элен в Арцах, азербайджанская сторона во второй раз уже разрешила организовать транспортировку, однако, в последний момент вновь запретила.
«Благодаря усилиям нового командующего РМК и новым властям Арцаха лед тронулся с места, на карете Скорой помощи мы доставили тело Элен к КПП, однако, азербайджанская сторона заявила, что мы можем организовать транспортировку только посредством МККК. В результате, снова возникли вопросы с документацией.
Азербайджанская сторона требует, чтобы в документах МККК по транспортировке была указана не Республика Арцах, а Республика Азербайджан, однако, армянская сторона выступает против подобной формулировки. Нет надежды уже на МККК, транспортировка посредством их организации уже невозможна», – отметил дядя погибшей девушки.
По словам Сафаряна, ожидается, что сегодня или завтра будет обнародован вердикт ЕСПЧ по вопросу транспортировки тела Элен в Арцах: «Наше заявление уже неделю находится в суде, обычно, подобные вопросы рассматриваются в течение 3-7 дней, срок подходит к концу. Полагаю, скоро узнаем ответ суда».
Он отметил, что на данный момент тело погибшей хранят при температуре +2, но, как отмечают врачи, даже при такой температуре нельзя долго хранить тело: «В любом случае, сложилась уже критическая ситуация».