ՈւԵՖԱ-ն գործ է հարուցել Ալեքսանդր Պետրակովի և ՀՖՖ դեմ
Ֆուտբոլի եվրոպական ասոցիացիան` ՈՒԵՖԱ-ն, մի շարք կետերով Եվրո-2024-ի ընտրական փուլի 6-րդ տուրի Խորվաթիայի հավաքականի հետ խաղից հետո (0:1) կարգապահական գործ է բացել Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ալեքսանդր Պետրակովի և Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է կազմակերպության պաշտոնական կայքը:
Պետրակովը մեղադրվում է հանդիպման մեկնարկը ուշացնելու մեջ։
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան մեղադրվում է հետևյալ կետերի խախտման մեջ՝ ընդհանուր օգտագործման անցուղիների արգելափակում, քաղաքական բնույթի սադրիչ հաղորդագրություններ, պիրոտեխնիկա և հանդիպման ուշ մեկնարկ։
Հիշեցնենք, որ Երևանի Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում ՈՒԵՖԱ Եվրոպայի 2024 թվականի առաջնության որակավորման խմբային փուլի Հայաստան - Խորվաթիա հանդիպման առաջին խաղակեսի վերջին րոպեներին դաշտի վրա դրոնի օգնությամբ սավառնեց Արցախի դրոշը։ Խաղն ընդհատվել էր։ Հանդիսատեսը երկար ժամանակ վանկարկել էր՝ Արցախ, Արցախ։ Բացի այդ, տրիբունայում խորվաթ և հայ երկրպագուների միջև հրմշտոց էր եղել։

Спорт 16:22 15/09/2023 В мире
УЕФА открыл дисциплинарное дело против наставника национальной команды Армении Александра Петракова и Федерации футбола Армении, сообщает официальный сайт организации.
Дело открыто после после матча 6-го тура отборочного этапа квалификации ЧЕ-2024 со сборной Хорватии (0:1) в Ереване.
Специалиста обвиняют в задержке начала матча.
Также обвинения были выдвинуты против Федерации футбола Армении за «блокирование общественных проходов на стадионе, провокационные сообщения политического характера, пиротехнику и позднее начало матча».
Напомним, в конце первого тайма над полем был запущен дрон с флагом Республики Арцах. Болельщики встречи его появление аплодисментами. Встреча на несколько минут была прервана.