Հասարակություն 13:10 16/09/2023 Արցախ
Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը Հայաստանում հանդիպել է Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին, Միջազգային Քրիստոնեական համերաշխություն (CSI) քրիստոնեական իրավապաշտպան կազմակերպության և Մարդասիրական օգնություն բարեգործական կազմակերպության (HART-Humanitarian Aid Relief Trust) անդամներին։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև Արցախի Հանրապետության Նախագահի խորհրդական-հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Ազատուհի Սիմոնյանը:
Սրբազան Հայրն իր օրհնանքի և երախտիքի խոսքերն է փոխանցել Արցախի ժողովրդի հավատարիմ բարեկամ Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին և բոլոր ներկաներին Արցախի հարցով մտահոգված լինելու համար:
Արցախի թեմի հաղորդմամբ հյուրերը հետաքրքրված էին Արցախի օկուպացված պատմամշակութային հուշարձանների ճակատագրով, Հայ Առաքելական եկեղեցիների պղծումով և Ադրբեջանի կողմից եկեղեցիների աղվանացման քաղաքականությամբ:
Քննարկվել են Արցախի թեմի հետ հետագա համագործակցության և հումանիտար աջակցության ծրագրերի գործադրմանն ուղղված հարցեր:

Bishop Vrtanes Abrahamyan, Primate of the Artsakh Diocese, has met with Baroness Caroline Cox, as well as members of the Christian Solidarity International (CSI), an international Christian human rights organization, and the Humanitarian Aid Relief Trust (HART).
The meeting took place in Armenia on Saturday and was also attended by Artsakh presidential advisor Azatuhi Simonyan, the Artsakh Diocese reported.
Bishop Abrahamyan thanked Baroness Cox and the organization members for voicing concern over the Artsakh issue.
The meeting addressed the fate of the occupied historical and cultural monuments in Artsakh and the desecration of Armenian churches by Azerbaijan.
“Issues related to further cooperation with the Artsakh Diocese and implementation of humanitarian assistance programs were discussed,” it said.