Հասարակություն 13:10 16/09/2023 Արցախ
Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը Հայաստանում հանդիպել է Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին, Միջազգային Քրիստոնեական համերաշխություն (CSI) քրիստոնեական իրավապաշտպան կազմակերպության և Մարդասիրական օգնություն բարեգործական կազմակերպության (HART-Humanitarian Aid Relief Trust) անդամներին։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև Արցախի Հանրապետության Նախագահի խորհրդական-հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Ազատուհի Սիմոնյանը:
Սրբազան Հայրն իր օրհնանքի և երախտիքի խոսքերն է փոխանցել Արցախի ժողովրդի հավատարիմ բարեկամ Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին և բոլոր ներկաներին Արցախի հարցով մտահոգված լինելու համար:
Արցախի թեմի հաղորդմամբ հյուրերը հետաքրքրված էին Արցախի օկուպացված պատմամշակութային հուշարձանների ճակատագրով, Հայ Առաքելական եկեղեցիների պղծումով և Ադրբեջանի կողմից եկեղեցիների աղվանացման քաղաքականությամբ:
Քննարկվել են Արցախի թեմի հետ հետագա համագործակցության և հումանիտար աջակցության ծրագրերի գործադրմանն ուղղված հարցեր:

Общество 17:17 16/09/2023 Армения
Предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви епископ Вртанес Абрамян в Армении встретился с баронессой Кэролайн Кокс, членами христианской правозащитной организации «Международная христианская солидарность» (CSI) и благотворительной организации «Гуманитарная помощь» (HART-Humanitarian Aid Relief Trust).
Как передает пресс-канцелярия епархии, епископ передал слова благодарности верному другу народа Арцаха баронессе Кэролайн Кокс и всем присутствующим за обеспокоенность вопросом Арцаха.
Как отмечается, гости были обеспокоены судьбой оккупированных историко-культурных памятников, в связи с осквернением армянских апостольских церквей и политикой их агванизации со стороны Азербайджана.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества с Арцахской епархией и реализации программ гуманитарной помощи.