Քաղաքական 16:32 16/09/2023 Հայաստան
Երեկ Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, պատգամավորներ Արթուր Խաչատրյանը ու Արմենուհի Կյուրեղյանը հանդիպել են Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյի և հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունիի հետ։ Այս մասին հայտնում են խմբակցությունից։
Ողջունելով հյուրերին՝ Սեյրան Օհանյանը շնորհակալություն է հայտնել ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներին խմբակցության նամակին արագ և պատշաճ արձագանքելու, հանդիպում նախաձեռնելու, ինչպես նաև
Հայաստանում իրականացրած գործունեության համար։ Թիերի Ռիբոն, իր հերթին, շնորհակալություն է հայտնել Կարմիր Խաչի գործունեությունը բարձր գնահատելու համար։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են ԿԽՄԿ-ի աշխատանքը արդիական մարդասիրական խնդիրների շուրջ՝ մասնավորապես անդրադառնալով Ադրբեջանում պահվող հայ անձանց, Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի, ինչպես նաև Ղարաբաղյան հակամարտության հետևանքով 1990-ականներից և 2020 թ․-ից անհայտ կորածների ճակատագրերի պարզաբանմանն առնչվող հարցերին։

Политика 19:18 16/09/2023 Армения
Руководитель фракции «Армения» Национального Собрания Сейран Оганян, депутаты Артур Хачатрян и Арменуи Кюрегян 15 сентября встретились с руководителем делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Тьерри Рибо и руководителем коммуникационных программ Зарой Аматуни. Подробности представляют из фракции «Армения».
Приветствуя гостей, Сейран Оганян поблагодарил представителей МККК за быстрый и надлежащий отклик на письмо фракции, а также осуществленную в Армении деятельность.
Тьерри Рибо в свою очередь поблагодарил за высокую оценку деятельности Красного Креста.
Участники встречи обсудили деятельность МККК по решению актуальных гуманитарных проблем, в частности затронули вопросы удерживаемых в Азербайджане армянских пленных, движения по Лачинскому коридору, а также выяснения судьбы пропавших без вести во время первой Карабахской войны в 1990-х годах и 44-дневной войны в 2020 году.