Քաղաքական 13:30 17/09/2023 Հայաստան
«Լիզել» բառն իր մոտ շատ է կրկնվում, հոգեբաններն ասում են՝ ում մոտ ինչը որ ցավում է, դրանից էլ խոսում է. Անդրանիկ Թևանյան
«Ընդհանրապես ինքը կյանքում փախչող տղա է, էն ժամանակ, երբ նա պատվերով լրագրող էր, էն ժամանակից ճանաչում էի, գիտեմ իր տեսակը՝ փախնող, վախկոտ»,-Երևանի ավագանու ընտրություններում քվեարկելուց առաջ հայտարարեց «Մայր Հայաստան» դաշինքի քաղաքապետի թեկնածու Անդրանիկ Թեևանյանը՝ անդրադառնալով նախընտրական հանրահավաքի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի արած հայտարարությանը, թե ընդդիմությունը վախեցավ նախընտրական հեռուստաբանավեճին մասնակցելուց:
Նա տարակուսեց, որ դասալիքը, դեպքի վայրից ծլկողը խոսում է փախչելուց, ժողովրդի աչքի մեջ նայելուց և նշեց, որ այդ դեպքում ինքն ասելիք չունի:
«Օգոստոսի 23-ին, երբ մեկնարկել էր քարոզարշավը, ես կոչ արեցի, որ նա մեյդան դուրս գա, ինչպե՞ս էր 2018 թվին մեյդան դուրս եկել, ծղրոտոցով ինչ-որ կոչեր էր արել և քաղաքապետի ընտրության էր մասնակցում, մարդկանց սևերի ու սպիտակների էր բաժանել: Ես կոչ արեցի, որ մասնակցի և մեյդան դուրս գա, բայց գլուխը բնից չհանեց»,-հայտարարեց Անդրանիկ Թևանյանը:
Նա անդրադարձավ նաև Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե այրունով Երևանը գրավելու դեպքում ընդդիմադիրենրին ասֆալտ կուտեցնի և բորդյուրները լիզել կտա:
«Լիզել» բառն իր մոտ շատ է կրկնվում, հոգեբաններն ասում են՝ ում մոտ ինչը որ ցավում է,  դրանից էլ խոսում է: Հավնաբար. այդ լիզելու հետ կապված ինչ-որ խնդիր ունի, այդ պատճառով է այդ բառը հաճախ օգտագործում: Ֆրեյդն ասում է, որ միայն սիգարն է երբեմն սիգար ծառայում, բայց «լիզել» և «ուտել» բառերը հաճախ են կրկնվում, ըստ երևույթի փոքր տարիքից եկած հանգամանք է իր մոտ: Մնացածը թող հոգեբանները պատասխանեն, բաներ կան, որ քաղաքական դաշտից դուրս են»,- ասաց Թևանյանը:
Անդրադանալով ընտրության գործընթացին «Մայր Հայաստան» դաշինքի թեկանծուների ցուցակը գլխավորող Անդրանիկ Թևանյանը հայտարարեց, թե գործող իշխանությունները պետք է հեռացվեն, որպեսզի  էրդողանը Երևանի ընտրությունների կազմը և կառուցվածքը չորոշի:
Նա նաև անդրադարձավ Էրդողանի առաջարկած Արցախի խնդրի կարգավորման 2+2 ֆորմատին՝ կարծիք հայտնելով, որ այն արել է Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցից հետո:
«Սա կարևոր է, փաստորեն Էրդողանը Փաշինյանի հետ պայմանավորվել է, որպեսզի քառակողմ հանդիպումը կայանա, իրար հետ պասերով էլ խաղում են, ըստ երևույթին»,-հայտարարեց Թևանյանը և նկատեց, որ այդ կերպ նաև տարածաշրջանից դուրս են մղում Իրանին:

Политика 18:29 17/09/2023 Армения
«Вообще по жизни он из тех, кто сбегает, я знаю его со времени, когда он еще был пишущим по заказу журналистом, мне знаком его типаж: сбегающий, трусливый», – сказал журналистам перед голосованием на выборах в Совет старейшин Еревана 17 сентября кандидат в мэры от блока «Мать Армения» Андраник Тееванян, коснувшись сделанного на предвыборном митинге правящей партии заявления Никола Пашиняна о том, что оппозиция побоялась участвовать в предвыборных теледебатах.
Он посетовал: если об этом говорит дезертир, вечно смывающийся с места происшествия, то тут и сказать нечего.
«23 августа, когда стартовала предвыборная агиткампания, я призвал его выйти в люди, как он делал это в 2018 году, когда своим крикливым голосом делал какие-то призывы и участвовал в выборах мэра, делил людей на черных и белых : Я призывал его принять участие в агиткампании, выйти в люди, но он и носа не показал», – сказал Андраник Теванян.
Он также коснулся слов Пашиняна о том, что в случае взятия Еревана кровью заставит оппозиционеров есть асфальт и лизать бордюры.
«У него часто повторяется слово "лизать". Психологи говорят: у кого что болит, тот о том и говорит. Вероятно, у него какие-то проблемы с этим лизанием, поэтому он часто использует это слово. Фрейд говорил: "Иногда сигара – это просто сигара". Но слова «лизать» и «есть» часто повторяются в его лексиконе, очевидно, это все из детства. Остальное пусть скажут психологи, есть вещи, которые вне политики», – указал Теванян.
Обращаясь к электоральному процессу, Андраник Теванян, возглавляющий список блока «Мать Армения», заявил, что нынешние власти должны быть отстранены, чтобы Эрдоган не решал состав и структуру мэрии Еревана.
Он также коснулся предложенного президентом Турции Эрдоганом формата урегулирования арцахской проблемы «2+2», выразив мнение, что он сделал это предложение после телефонного разговора с Николом Пашиняном.
«Это важно, фактически, Эрдоган договорился с Пашиняном о том, чтобы четырехсторонняя встреча состоялась, по всей вероятности, они играют в пас», – сказал Теванян и отметил, что таким образом они также вытесняют Иран из региона.