Քաղաքական 09:55 18/09/2023 Հայաստան
««ՀայաՔվե» դիտորդական առաքելությունը մշտադիտարկել է Երևանի ավագանու ընտրության նախընտրական քարոզչությունը, քվեարկության ընթացքն ու ձայների հաշվարկը Երևանի բոլոր ընտրատարածքներում։ Հայտարարում ենք, որ ընտրությունները հեռու էին ազատ, արդար, թափանցիկ ու ժողովրդավար լինելուց։
Զանգվածաբար գործադրվել է վարչական ռեսուրս՝ իշխանամետ քարոզչությանը ծառայեցնելով պաշտոնեական լիազորությունները, հանրային նյութական, ֆինանսական և տեղեկատվական ռեսուրսները։
Քվեարկության գործընթացն ուղեկցվել է հանձնաժողովների անդամների հանդեպ գործադրված ճնշումներով, մեծ թվով քաղաքացիների՝ տարբեր լծակների գործադրմամբ ընտրատեղամասեր բերելով, վստահված անձանց ու դիտորդների իրավունքների ոտնահարումներով, տեղամասերում բացահայտ քարոզչության դրսևորումներով և այլն։
Որպես հետևանք՝ արձանագրվել է նաև այս ընտրություններին աննախադեպ ցածր մասնակցություն։
«ՀայաՔվե» դիտորդական առաքելությունն առաջիկայում հանդես կգա համապարփակ զեկույցով՝ հանրությանը ներկայացնելով փաստեր ու վերլուծություն ընտրությունների ընթացքում իրականացված ապօրինությունների, տեղ գտած խախտումների ու տարատեսակ խնդրահարույց դրսևորումների մասին»։

Politics 12:33 18/09/2023 Armenia
Sunday’s municipal elections in Yerevan were “far from being free, fair and transparent”, claims the Hayakve initiative which was among the election observers.
Voters headed to the polls on Sunday to elect a municipal council and decide on Yerevan’s mayor for the next five years.
The voter turnout stood at 28.44 percent.
According to the preliminary election results, four parties and one bloc have won seats in the Yerevan City Council, but none of them has gained an absolute majority.
In a statement on Monday, Hayakve reported abuse of administrative resources by the ruling Civil Contract party during the election campaigning. The group alleged pressure on election commission members, violations of the rights of proxies and observers, as well as other irregularities.